Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, October 27, 2007

HIMARA NË MBISHKRIMET E DELFUS (DELFIT)

note: artikulli u pregatit si njoftim se pari ne bloger Himara mandej u kompletua dhe u dergua ne gazeten "Tribuna"

Dr. Margarit Gjoka (sipas origjinalit botuar ne gazeten Tribuna, 26 tetor 2007)

Gёrmadhat e Delfit, në distancë 190 km nga Athina erdhёn nё dritё nёpёrmjet gёrmimeve sistematike tё Shkollёs Arkeologjike Franceze, qё filluan nё 1893 pas njё marrёveshjeje ndёrshtetёrore dhjetёvjeçare. U desh sё pari tё shpronёsohej dhe largohej vendbanimi i quajtur Kastri, i origjinës mesjetare si dhe tё largoheshin bazat dhe shkëmbenjtё e rrëzuar gjatё shekujve. Mandej u zbuluan dy faltoret, ajo e Apollonit dhe e Athinasё. Mbi 5000 mbishkrime tё kategorive mё tё ndryshme, statuja, punime tё ndryshme artistike dhe dhiakosmetike, elemente zbukuruese tё ndёrtesave dhe punime me vlerё tё jashtёzakonёshme artistike tё antikitetit e sollën atë antikitet më pranë nesh ashtu si një tunel në kohë.

Mbishkrimet e gjetura nё qendrёn arkeologjike Delfous në pllaka guri datojnё qё nga shekulli i 6 para Krishtit. Në disa nga kёto pllaka janë gdhendur emrat e pёrfaqësuesve fetarё tё universit tё lashtё grek, tё ashtuquajturit Theorodhokё, si dhe krahina greke pёrkatёse qё pёrfaqёsonin ata. Ishte misioni arkoelogjik francez i vitit 1914 qё mundi ti evidentojё dhe bashkojё copat e gdhendura ashtu siç mund tё ishin para se tё trazoheshin nga stuhitë e kohёs. Por paraprakisht kishte disa njoftime tё tjera shkencore pёr emrat e Theorodhokëve nё vitet 1883 nga B. Haussoullier (BCH, VII-1883, faqe. 189-203), i cili publikon mbishkrimet e pjesёs sё quajtur A, B, dhe njё faqeje të C (A, B, C, janё shtylla guri). Transkripsioni i kёtyre mbishkrimeve ёshtё redaktuar por jokomplet, nga Ch. Michel, Rec. Inser. gr, (1900), nr 256. N. Nikititsky, AM, X, 1983, faqe 101-103, publikon textin e dy faqeve pasme shtyllёs D. Rezultatet fundme kësaj pune shumёvjecare pёr deskriptimin e mbishkrimeve greke pёr Theorodhokët i gjejmё artikullin e A. Plassart, botuar Buletinin BCH, XLV, Deltio Elinikis alilografias, 1921, Paris.

Pikёrisht nё kёta gurё tё gdhendur gjenden emrat e pёrfaqesuesve fetarё dhe nga Himara, dhe sipas artikullit nё fjalё fillimi i kёtyre mbishkrimeve i takon vitit 168 para Krishtit. Nё shtyllё duket qartё emri "Kemarai" dhe emri i pёrfaqesuesit fetar Thrasimakos Κ(Θρασυμαχος K) (gёrmat e tjera tё emrit jane shuar nga koha). Εmri Thrasimakos pёrkthehet nё shqip "luftёtar i guximshёm", duke pasur kuptim konkret nё gjuhёn greke ashtu si dhe shumё emra tё tjerё që gjërësisht përdoren edhe sot në Himarë, psh Epaminonda (që përkthehet: progresiv) Androkli (i lavdishëm), Odhisea (i përndjekuri nga perënditë), Evridhiqi (shumë e drejta) etj. Madje sipas historianit austriak Karl Patch e ëma e mbretit ilir Gentius ishte grekja e bukur e quajtur Evridhiki

Emrat e pёrfaqёsuesve tё Himarёs janё nё vazhdim tё Theorodhokëve të territoreve tё tjera të Epirit tё lashtё. Dodona është vendosur para Finiqit (Phoinike). Direkt vijon Kemarai pёr tё cilёn autori i punimit nё fjalё Plassart sqaron se bёhet fjalё pёr atё qё Plini e quan Chimera, qё nё periudhёn bizantine njihet me emrin Χιμαιρα (Kimera) dhe nё ditёt e sotme-1921- njihet me emrin Chimara; kёto emёrtime thekson autori janё sipas njё harte austriake, nё faqen Valona. Emёrtimi nё vazhdim ështё i Amantias qё Karl Patch (1904) e konsideron tё vendosur nё luginёn e Shushicës, pranë rrёnojave antikё nё Plloçё. Vijojnё mjaft qendra tё tjera antike greke duke pёrfunduar me Dyrrachion (Durrёsi i sotёm). Autori Plassart sqaron dhe vendosjen gjeografike tё qyteteve antike të pёrmendura. Pas Dodonës thotё ai vijojnё Orikos (rrёnojat e Orikos, sipas njё harte austriake janё vendosur gjirin e Valonёs, pjesёn perndimore lagunёs Pasha limanit- Plassart), Byllis, i vendosur brigjet e Vjosёs, Apollonia (pranë Pojanit), Davlia (emёrtim ky jo fort i saktёsuar, njё hartё Formac shkullit 16 mendohet se ёshtё zonёn e Tomoricёs, kurse Karl Muller mendon se ёshtё pranë kalasё Beratit. Amantia e lartpёrmendur tek disa autore pёrdoret nё formën Avantia.

Të dhënat e sipërme për mbishkrimet arkeologjike njihen pak ose aspak nga historianёt shqiptarё, konsiderimi i cilit do bёnte rishikoheshin tezat e arkeologut Neritan Ceka pёr etnologjinё e Epirit. veçanti arkeologjia zyrtare shqiptare njeh si tё dhёna dokumentare pёr onomastikёn e Himarёs ato tё shek 16 tё defterёve turq tё taksave (Himara nё Shekuj, Akademia e Shkencave të Shqipërisё, 2004), distacё kohore afro 1600 vjet vonё se mbishkrimet e Delfus (Delfit)

I vetёmi kumtim i njё arkeologu shqiptar i kёtij fakti (dmth tё emrave tё theorodhokёve himarjotё dhe Himarёs nё mbishkrimet e Delfus) gjendet nё guidёn turistike Himara (J. Koci)-Tirane, 2006, f. 28, f 95

Njё vizitë në Delfus do tё bindë çdo studjues të apasionuar pёr kёtё tё vёrtetё historike.

No comments: