Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, October 03, 2007

Tradiction: J’ai ouvert la fenêtre de la chambre

(photo: perkthyesi i dy poezive, Vasil Qesari)
Dy poezi nga Primo Shllaku
perkthyer ne frengjisht nga Simbad Detari.
Per me teper shihni ne: www.simbadi.com

ADDIO

Je t’ai jamais aimé, chérie,
même avant de te connaître.

On est juste unis par ce cousin
cette fleur brodée
et son négatif sur la joue.ADDIO


Nuk të kam dashtë kurr, e dashun,
as atëherë para se me të njoftë.

Na bashkoi ky jastek,
kjo lule e qendisun
e negativi i saj mbi faqe.


L’OBJET COMME EVENEMENT


J’ai ouvert la fenêtre de la chambre
et j’ai vu une petite grappe de raisin,
rose et transparente comme un cil d’ange.

Et j’ai eu du mal à comprendre
comment elle pouvait être le vin,
l’eau de vie, la râpe,
la soulerie, le mal de tête,
la vomissure, le matin gâché
et la promesse
de ne plus boire.

03.09.1995SENDI SI NGJARJE

Hapa dritaren e dhomës
e pashë nji vile të vogel rrushi,
rozë të tejdukeshme si qepallë engjulli.

E kam të vshtirë ta marr me mend
se ajo âsht vena, rakia, bërsia,
dehja, dhimbja e kokës,
të vjellat, mjesi i shkretuem
e betimi
se nuk do pi ma.

03.09.1995

- traduit de l'albanais en français par Vasil Qesari -Mon Web Site
www.simbadi.com

No comments: