Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, November 07, 2007

Συγκέντρωση για τη διανομή της γης που ανήκει στη μειονότητα

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην αλβανική πρεσβεία (Φιλοθέη) πραγματοποιούν σήμερα, στις 6 το απόγευμα, σύλλογοι Βορειοηπειρωτών, καταγγέλλοντας την αλβανική κυβέρνηση για μεθοδευμένη διανομή της γης που ανήκει στην ελληνική μειονότητα, σε επιχειρήσεις και Αλβανούς ιδιώτες.

«Στις 26 Σεπτεμβρίου στη Χειμάρρα, μία έκταση 850 στρεμμάτων με δικαστική απόφαση περιήλθε στην ιδιοκτησία του Αν. Τσάνη, ο οποίος κατοικεί στα Τίρανα. Ο δήμος και το δασαρχείο δεν εκλήθησαν στη δίκη, όπως ορίζει ο αλβανικός νόμος. Ο ελληνικής καταγωγής δήμαρχος, Β. Μπολάνος, έκανε έφεση κατά της απόφασης. Η αυστριακή εταιρεία Ρόγκνερ σκοπεύει να χτίσει στην περιοχή τουριστικό χωριό. Αλλά η συγκεκριμένη έκταση ανήκει σε περίπου 150 χειμαρριώτικες οικογένειες και για να τους παρακάμψουν χρησιμοποίησαν ως αχυράνθρωπο τον Τσάνη».

Αρκετές αντίστοιχες κραυγαλέες περιπτώσεις καταγγέλλονται από την ελληνική μειονότητα -το Βορειοηπειρωτικό Φόρουμ και την Ενωση Χειμαρριωτών.

Υποστηρίζουν ότι η υφιστάμενη νομοθεσία επιτρέπει ακόμη και σε πλαστούς ιδιοκτήτες να διεκδικούν τις παραλιακές εκτάσεις της Αλβανίας όπου η γη έχει αξία και κατοικούνται από τους Ελληνες μειονοτικούς. Η Αλβανία είναι η μόνη χώρα του πρώην ανατολικού μπλοκ, που 17 χρόνια αφότου πέρασε στο πολυκομματικό σύστημα δεν έχει επιλύσει το περιουσιακό ζήτημα. Διευκρινίζουν ότι με τους τρεις τελευταίους νόμους που ψηφίστηκαν μετά το καθεστώς του Χότζα (1991, '93, '95) για το μοίρασμα της οικοδομήσιμης και καλλιεργήσιμης γης, «επιχειρείται ο αφελληνισμός μέσω διωγμών και της συρρίκνωσης της ελληνικής μειονότητας εφόσον επιτρέπεται σε πρώην ιδιοκτήτες (μπέηδες, αγάδες, ακόμα και πλαστούς ιδιοκτήτες) να διεκδικούν τεράστιες εκτάσεις σε χωριά που κατοικούνται από Ελληνες μειονοτικούς».


Γ. ΔΑΜΑ


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 05/11/2007

No comments: