Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, December 01, 2007

Χειμάρρα ώρα μηδέν


30. Νοεμβρίου 2007 18.33
Χειμάρρα ώρα μηδέν
του Αθανάσιου Κων. Πλεύρηδικηγόρου, διδάκτορα ποινικού δικαίουβουλευτή Α’ Αθηνών του ΛΑ.Ο.Σ.

Άποψη της Χειμάρρας.
Την Δευτέρα 5 Νοεμβρίου τα αδέλφια μας από την Χειμάρρα της Βορείου Ηπείρου συγκεντρώθηκαν έξω από την πρεσβεία της Αλβανίας, προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για την καταπάτηση των περιουσιών τους από το αλβανικό κράτος. Σε αυτή τη συγκέντρωση που είχα την τιμή να παραβρίσκομαι, οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την πολιτική της όμορης χώρας αναφορικά με το ιδιοκτησιακό καθεστώς στις εκεί περιουσίες.
Με πλαστά ιδιοκτησιακά έγγραφα και προσυνεννοημένες δικαστικές αποφάσεις εμφανίζονται Αλβανοί, συχνά φίλοι τής εκεί κυβερνήσεως, ως νόμιμοι κάτοχοι περιοχών που μέχρι σήμερα νέμονται και κατέχουν τα αδέλφια μας της Βορείου Ηπείρου. Αυτή η πολιτική είναι μέρος της στρατηγικής που υπάρχει για τον αφελληνισμό των περιοχών με την αρχική αρπαγή των περιουσιών και την εν συνεχεία εκδίωξη των πληθυσμών με απώτερο στόχο τον αποδεκατισμό της ελληνικής μειονότητας σε περιοχές που ουσιαστικώς υπάρχει πλειονότητα.
Το ελληνικό κράτος και ο μιντιακός χώρος μπορεί να κόπτονται για το εάν οι αλλοδαποί δύνανται να κρατούν την ελληνική σημαία στις παρελάσεις, κραυγάζουν για την υποτιθέμενη παραβίαση των δικαιωμάτων οποιουδήποτε παρανόμως έχει εισέλθει στην ελληνική επικράτεια, τρομοκρατούνται όταν κρούουμε των κώδωνα του κινδύνου από την ανεξέλεγκτη μετανάστευση, αλλά όταν θίγονται δικαιώματα των Ελλήνων, που ζουν σε καθεστώς δουλείας και ομηρίας στις γειτονικές μας χώρες τότε σιωπούν. Δε βλέπουν και δεν αντιλαμβάνονται τίποτα με άμεση συνέπεια να αφήνουν μόνους τους Έλληνες του περιφερειακού Ελληνισμού.
Καταδικάζουν τις δηλώσεις του Άνθιμου που απηχούν μια ιστορική αλήθεια, επισκέπτονται γονυπετείς τα γειτονικά κρατίδια, αλλά για την παραβίαση των δικαιωμάτων των Ελλήνων δεν βλέπουν τίποτα. Για αυτό άλλωστε σε αυτήν τη διαμαρτυρία των Ελλήνων της Βορείου Ηπείρου δεν υπήρξε κανένας πολιτικός των άλλων κομμάτων. Πρέπει ως Έλληνες πολιτικοί να αντιληφθούμε την εθνική μας αναγκαιότητα που επιζητεί την προστασία των Ελλήνων όπου αυτοί βρίσκονται και την επιβολή στις ξένες κυβερνήσεις του σεβασμού των δικαιωμάτων των αδελφών μας. Οι Έλληνες Χειμαρριώτες πρέπει να γνωρίζουν ότι είμαστε δίπλα τους (ήδη κατέθεσα ερώτηση στην υπουργό Εξωτερικών) και θα γίνουμε το ανάχωμα οποιουδήποτε πονηρού σχεδίου των κυβερνήσεων γειτονικών χωρών που εποφθαλμιούν τα συμφέροντα των ελληνικών μειονοτήτων.
Το άρθρο δημοσιεύθηκε στο φύλλο της 24ης Νοεμβρίου 2007 της εβδομαδιαίας εφημερίδος Άλφα 1.

No comments: