Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, December 11, 2007

Video: Karta e minoriteteve

"Ne shqiperi minoriteti grek i ka fituar te gjitha te drejtat, ka shkolla, ka universitet..."-Konstandina Bezhani

Deklarimi i zj. Bezhani me sa duket nuk ka parasysh Himaren ku aktualisht jane denuar 5 himarjote me akuza te montuara te cilet kane kerkuar azil politik ne Greqi. A mund te kerkoje dikush azil politik po te jete se te drejtat e minoritetit grek respektohen ashtu si thote znj. Bezhani? Dikush duhet ti mesoje zonjes Bezhani gjeografine e minoritetit grek ne Shqiperi.
http://link.brightcove.com/services/link/bcpid1336733159/bctid1338937098

4 comments:

King Pyrros said...

Of course, someone has to teach her some history and to remind her that there is a lot to be done as far as the minority rights are concerned.I think her father can contribute on this matter.

DK said...

Eho gnoris tin K. Beziani merikes fores, ke prospathai gia to kalitero, ala ne K. beziani simfono mazi sou oti ta pragmata gia tin Elliniki minotita ine ligo kalitera, ala pote tha gnoristi H himara san Elliniki minotita?

DK said...

PAME HAMENI !!!!

Anonymous said...

Η γυναίκα μάλλον τα έχει χάσει (ή προσπαθεί να είναι αρεστή σε όσους την έχουν διορίσει σε αυτή τη θέση).
Ελληνικά σχολεία εννοεί αυτά όπου τα παιδιά μας στο μάθημα της ιστορίας μαθαίνουν ότι "η Αλβανία φτάνει μέχρι την Πρέβεζα";
Ελληνικό Πανεπιστήμιο τι ακριβώς βαφτίζει; Το Τμήμα Ελληνικών Σπουδών στο Αργυρόκαστρο; Δεν γνωρίζει η κα Μπεζιάνη ότι πριν από μερικές εβδομάδες με απόφαση του υπουργείου παιδείας η αυτονομία του τμήματος αυτού καταργήθηκε και εντάχθηκε στο τμήμα ξένων γλωσσών;
Για τη Χειμάρρα, την Άρτα, την Κορυτσά δεν έχει ακούσει η κυρία;

Ας τη μαζέψει κάποιος επιτέλους. Ας τη μαζέψει.....