Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, March 06, 2008

"Sllavët në Maqedoni të mësojnë të pranojnë te vertetën"

Mer, 05 Mars 2008 (Shekulli)
Dr.Petraq Mustaqe*


Eshte momenti qe edhe popullsia sllave në Maqedoni te mesohet te pranoje te verteten. Sllavet e FYROM jetojne ne nje pjese territoriale qe dikur quhej Maqedoni, Iliri etj., por kurrsesi nuk jane pasardhesit e maqedonasve te lashte. Ata jane pjese e nje shteti me shqiptare, vllehe dhe pjesa tjeter jane popujt sllave. Kombet e tjera, nepermjet OKB-se dhe te derguarit te posaçem, Mathiu Nimic, po mundohen te zgjidhin me mirekuptim e ne rruge diplomatike çeshtjen e emrit te ketij shteti sllav. Dhe Greqia qe eshte e vetmja trashegimtare e historise dhe simboleve te Maqedonise se lashte ka bere nje varg leshimesh, duke ju lene te drejten te perdorin dhe emrin Maqedoni per shtetin e tyre, por vetem qe te pasqyrohet gjeografikisht ky shtet.

Pra emrat qe jane ofruar si Sllavo-Maqedonia ose Maqedonia e Siperme etj., jane emrat qe shprehin me se miri emertimin e ketij shteti. Bisedimet jane ne vazhdim dhe urojme te gjendet nje zgjidhje e cila te jete e kenaqshme per te dyja shtetet si Greqine, ashtu dhe FYROM, dhe drejtojme nje mesazh: "Mjaft vjedhjes se historise". Eshte momenti te jetojme te gjithe bashke ne paqe e harmoni: sllave, shqiptare, greke dhe çfaredolloj etnie tjeter ndodhet ne Ballkan e ne Evrope ne teresi. Komuniteti Evropian eshte shprehja dhe menyra me e mire qe keta kufij të Ballkanit te behen te padukshem. Te ndihmojme veten tone, femijet tane dhe brezat ne vijim, te jetojme pa incidente dhe luftra, pa dallime fetare, raciale apo etnike. Shtetet duhet te bejne ç'eshte e mundur per ruajtjen dhe forcimin e te drejtave te minoriteteve. Pjese e nje te tilli jam dhe vete, dhe pres shume nga shteti shqiptar ne kete drejtim. Ne te njejten kohe, te jemi ne kete debat Ballkanik me ate qe ka te drejte: Maqedonia dhe maqedonasit ishin fis grek. *(Kryetar i Forumit te Intelektualeve Vllehe)

No comments: