Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, April 22, 2008

Karamelo: LDLNJ

Kryetari i LDLNJ-së, Ligoraq Karamelo, ka bërë me dije dje se të gjitha referimet që bëhen për LDLNJ-në në shkrimin e botuar në gazetën "Shqip" për abuzimet me fondet e Athinës janë të pavërteta dhe nuk kanë asnjë burim zyrtar të kësaj partie. Këto pohime, sipas tij, nuk janë as deklarata të të zgjedhurve vendorë të saj në Bashkinë e Himarës dhe as drejtuesve partiakë. "Insinuatat që ngrihen aty për të demaskuar kryetarin e bashkisë në emër të LDLNJ-së nuk janë gjë tjetër veçse tendenca për të ngjallur pakënaqësi, përçarje dhe mungesë dialogu midis forcave politike që përfaqësojnë minoritetin grek", tha ai.

5 comments:

Anonymous said...

z. Kiritsi, a mund te na postoni dhe burimin e kesaj deklarate (jo se nuk e besoj por per te qene sa me korrekt me ne lexuesit.)

Megjithate une une kam mendimin se pas atij skenari policesk qe u paraqit nga gazeta shqip nuk eshte cudi te fshihet Koco Andruci, ish i burgosur politik i cili furnizon gazetaret idiote te gazets shqip me te tille skenare. Ai, me sa duket eshte nga kontigjenti rezerve i ShIKUT, sepse si person asnjehere nuk ka paraqitur ndonje fare personaliteti ne Himare sa te mund te burgosej megjithe vitet e burgut qe ka bere. Ai ka qene nje viktime dhe limon i shtrydhur i sistemit te kaluar, dhe tani sitemi i sotem po i shtrydh dhe lekuren. Ai po i ben opozite bollanos duke furnizur gazetat me felliqesira. Prandaj ne se Karamelo desheron te kete dege parite ne himare dhe te hape dosjet perpara (per perdimin e partise ) dhe jo publik) dhe do bindet per sa thuhet ketu.

O Burbos

Kyritsis said...

te me falesh per pergjigjen e vonet. burimi i ketij lajmi eshte po gazeta "Shqip"(ne web) e dites se djeshme.
ndoshta edhe ata te gazetes "Shqip", pavaresisht shkrimeve qe jashteqisin, i ze edhe ndjenja e turpit, kur fantazia e perdorur prej tyre i kalon bindshem kufijte e nje shpifjeje te kalibrit te diteve te fundit. ose ndoshta kerkonin thjesht te hidhnin nje pyke rehabilituese per Andrucon, qe persa i perket ketij te fundit, edhe mendimi im personal perkon plohtesisht me tuajin. per gazeten ne fjale, nuk mund te shprehesh me fjale me te fisme se sa u shpreha une me siper. mjafton te shikosh nje artilull te dites se sotme, ku gati i ngre lapidar "lavdise" se 5 langaraqeve qe dogjen flamurin grek ne Sarande. edhe ne demokracite me liberale, nuk mund te kalohej i padukshem karakteri luftenxites dhe antikristian i ketij organi.

shendet e te mira.

Anonymous said...

Ok.Falemnderit
Burbos

Kyritsis said...

tipota ksadherfe :)

Kyritsis said...
This comment has been removed by the author.