Wednesday, April 23, 2008

Stop the discrimanation towards the Greek Minority of Albania and especially in the Himara

Giasas Filoi , fellow Northern Epirotans
The time has come for us to unite. The situation in the Himara area has been under attack recently by the Albanian Govt. I have spoken to Mr Fotis Galitsis our president here and Mr Nick Gage. We are ready to move forward like never before. A country like Albania who was invited and supported by Greece to join NATO, and is being considered for entry in the EU must stop the discrimanation towards the Greek Minority of Albania and especially in the Himara region. We will be going to the State dept again, HUMAN RIGHTS WATCH, Amnesty International. what I ask from you, all of you or some of you, being here in America we do not get lots of info on the situation there. Either it is from albanian sources or blogs. We need actual facts. Can someone close to the situation there put something together, and we will from here from Nick gage put our presentation together. PLEASE HELP. THIS IS VERY IMPORTANT TO US. Also not only events that have happened recently, but also in the elections, property rights etc.

DEMETRIOS KOUTOULAS
GENERAL SECRETARY
PANEPIROTIC FEDERATION OF AMERICA

4 comments:

Anonymous said...

Pershkallezohet histeria kunder Himares dhe kryetarit te saj te bashkise. Ne tekstin e meposhtem do te shihni nje pamje nga njolla e turpit te "shqiperise demokratike"

(Perseri Gazeta Shqip-dt 23-04-08)


Të rinjtë, në protestë: Të shkarkohet Vasil Bollano

Kërkesa ndaj Ina Ramës: Shqyrtoni veprimet dhunënxitëse

Protestat kundër kreut të Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, kanë zbritur në kryeqytet. Disa dhjetëra të rinj, përfaqësues të forumeve të ndryshme, protestuan dje paradite para godinës së Prokurorisë së Përgjithshme ndaj "veprimeve antikushtetuese dhe dhunënxitëse të kryetarit të Bashkisë së Himarës, Bollano", duke i kërkuar kryeprokurores Ina Rama fillimin e hetimeve ndaj tij. "Ngjarjet e turpshme të datës 11 prill, kur një grup njerëzish, me mbështetjen e kryetarit të Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, sulmuan me gurë postën e policisë në qytet, janë një dëshmi tjetër e papërgjegjshmërisë dhe mospërfilljes së plotë të z. Bollano ndaj institucioneve dhe shtetit shqiptar. Për përfitime afatshkurtra personale, ky zotëri ka zgjedhur sërish të mbjellë urrejtje dhe përçarje në qytetin e Himarës, duke provokuar dhe mbështetur artificialisht akte dhune", deklaruan të rinjtë para organit të akuzës, sipas të cilëve është për t‘u theksuar se veprime të këtilla nuk janë shfaqur deri më tani në asnjë zonë me popullsi më të dendur të pakicave greke sesa Himara dhe s‘është çudi që në mungesë të Bollanos s‘kishte për t‘u shfaqur as në këtë qytet. "Ky kryetar bashkie, i zgjedhur dy herë në krye të pushtetit vendor falë mbështetjes së forcave politike shqiptare, herë zgjedh të dëmtojë pronën publike, duke shkulur tabelat rrugore, e herë i fryn zjarrit të kotë të përçarjes kombëtare, duke ngritur paralele të paqena me Kosovën", pohojnë të vegjlit e Partisë së Legalitetit dhe Partisë Demokristiane, të mbështetur nga lëvizja "Mjaft" dhe "Tifozët kuq e zi". Ata pohojnë se në ditët e sotme, kur të gjitha vendet e rajonit po ecin me shpejtësi drejt një të ardhmeje pa kufij dhe të përbashkët në Bashkimin Evropian, veprimet e përsëritura të Bollanos janë një pengesë serioze për marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë midis popullit shqiptar dhe atij grek. "Është e nevojshme që PBDNJ-ja dhe forcat e tjera politike që e kanë mbështetur në të kaluarën, të distancohen nga ai; t‘u jepet fund thirrjeve antishqiptare, si dhe në kuadër të traktatit të miqësisë midis Shqipërisë dhe Greqisë të respektohen të drejtat e shqiptarëve në Greqi, ashtu siç respektohen të drejtat e pakicës greke në Shqipëri. Duke marrë parasysh përçmimin e Bollanos ndaj shtetit shqiptar, ne kërkojmë që prokuroria të shqyrtojë sa më shpejt veprimet e tij antikushtetuese dhe dhunënxitëse", përfundojnë përfaqësuesit e protestës.

miltos said...

Ας μην κανουμε θεμα κατι που δεν υπαρχει. 10 - 20 ατομα βγηκαν και διαμαρτυρηθηκαν. Δικαιωμα τους ειναι.Καμια αλλη εφημεριδα δεν αναφερει τιποτα.Μην τους δινετε αξια.

Anonymous said...

As eplizoyme na einai esti opos ta les, pantos an ta dinei kai i tileorasi ayta, dhen imaste makria apo ta "pogrom"

O stefos

Anonymous said...

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Πογκρόμ (από τη ρωσική λέξη погром (πογκρόμ), από το ρήμα "громить" (γκρομίτ) που σημαίνει «συντρίβω») είναι μια μαζική και οργανωμένη βίαιη επίθεση εναντίον κάποιας συγκεκριμένης εθνικής, θρησκευτικής ή άλλης ομάδας, με ταυτόχρονη καταστροφή του περιβάλλοντός τους (σπίτια, επιχειρήσεις, θρησκευτικοί χώροι, κοκ). Ο όρος έχει χρησιμοποιηθεί ιστορικά για να δηλώσει τις μαζικές πράξεις βίας, είτε αυθόρμητες είτε προμελετημένες, κατά των Εβραίων αλλά επίσης και για παρόμοια περιστατικά εναντίον άλλων μειονοτικών ομάδων.