Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, May 24, 2008

Topi – Bollano, takim për pronat në bregdet

Shenim: fragmenti i lajmit eshte marre sipas gazetes Shekulli -on line ku ne te njejtin artikull ne vazhdimesi autorja gjen rast per te shtuar qendrimet anakronike te z. Godo me kompani. Duket qarte se gazetarja paguhet per levrimin e sfondeve nacionaliste dhe jo punes konstruktive qe ben bashkia per prioritetet e zhvillimit ne Himare.
A nuk mund te informonte kjo gazetare per problemet e zhvillimit te koneferences? me sa duket jo, sepse misioni i saj eshte te sfumoje punen e bashkise dhe inteligjences himarjote dhe jo ta ngrere ate

24 Maj, ora 14:00 - Bollano ka kerkuar nga Topi te nderhyje per te zgjidhur ceshtjen e pronave (Shekulli)

Sht, 24 Maj 2008 14:00:00

Presidenti i Republikës, Bamir Topi zhvilloi sot një vizitë pune një ditore në qytetin e Himarës ku ishte i ftuar për të marrë pjesë në Konferencën e II Pan - Himariote me temë “Ndërtimi i vizionit për prioritetet e zhvillimit të rajonit të bregdetit”. Kjo konferencë u organizua nga Bashkia e Himarës me mbështetjen e USAID-EDEM (zhvillimi i ndërmarrjeve shqiptare dhe shërbimit të tregjeve të eksporteve).

Vizita e punës së Presidentit Topi në qytetin e Himarës nisi me një takim në Bashkinë e Himarës me Kryetarin e Bashkisë z. Vasil Bollano dhe me anëtarët e Këshillit Bashkiak.

Në fillim të këtij takimi z. Bollano i uroi mirëseardhjen Presidentit Topi duke i shprehur njëkohësisht dhe mirënjohjen që pranoi ftesën për të marrë pjesë në këtë konferencë. Kryetarja e Këshillit Bashkiak, znj. Silvana Burbo përshëndeti gjithashtu Presidentin Topi në emër të këshillit bashkiak duke shprehur njëkohësisht edhe disa nga shqetësimet dhe problemet e kësaj zone.

Në këtë vizitë Presidenti Topi shoqërohej nga Prefekti i Vlorës, z.Agron Sharra, nga deputetët Vangjel Dule, Spiro Peçi, Besnik Dervishi dhe Kristaq Neranxi, si dhe nga Drejtori i Kabinetit z. Dashamir Xhaxhiu dhe nga këshilltarë të Kabinetit.

1 comment:

Kyritsis said...
This comment has been removed by the author.