Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, July 03, 2008

Cili eshte modeli qe do aplikoje ne Himare qeveria e sotme?

Gazeta Albania (extrait from http://news.himara.eu/2008/07/kryeministria-jep-certifikata-speciale.html)

..................
Plani, Berisha, projekt të veçantë për fshatrat turistike

Duke hedhur poshtë çdo projekt të mëparshëm, pak javë më parë kryeministri Berisha deklaroi në mbledhjen e KRRTRSH-së se do t`i jepet fund praktikës së ndërtimit të fshatrave turistike, që devijojnë nga destinacioni i tyre. Duke iu referuar eksperiencës së deritanishme në këtë drejtim, kryeministri theksoi se ky problem duhet të qartësohet pasi koncepti i fshatit turistik në vendin tonë është inekzistent, duke paralajmëruar një hartë të re interesash për ndërtimin e tyre. “Koncepti i fshatit turistik është zero dhe nuk do të mund të ndërtohen më fshatra turistike, të cilat pronari ose zhvilluesi t`i përdorë siç i ka përdorur deri sot. Kjo praktikë merr fund. Fshatrat turistike janë dështimi i madh i vendit dhe kur një model dështon, duhet të përpiqesh të shpëtosh sa më parë prej tij, përndryshe pasojat bëhen gjithnjë e më të rënda”, - u shpreh kryeministri. Sipas tij, fshatrat turistike janë blerë në kundërshtim me ligjin dhe kompanitë i kanë shitur në kundërshtim me ligjin. “Nuk ekziston fshat turistik në kuptimin e destinacionit të tij ligjor. Të gjitha janë shndërruar në prona të palegalizuara dhe të pahipotekuara, prandaj kjo praktikë nuk do të ekzistojë më në Shqipëri. Duhet një transformim rrënjësor i këtij koncepti. Ajo praktikë arkivohet si praktika e madhe e dështimit 15-vjeçar të fshatrave turistike. Duhet të bëhet një amendim ligjor që t`u japë zgjidhje përfundimtare çështjeve të pronësisë, çështjeve kontraktuale dhe detyrimeve të atyre që kanë blerë shtëpitë, por që nuk kanë blerë tokën”, - deklaroi pak kohë më parë kryeministri Berisha, por pa sqaruar se mbi ç’baza do të ndërtohet projekti i ri. Nuk zgjati shumë dhe pak ditë pas kësaj deklarate qeveria çoi për miratim në Kuvend ligjin e ri të legalizimeve, ku shumë nga ata pronarë që kryeministri atakoi, me ligjin e ri “noterizuan” pronat e tyre......

No comments: