Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, November 12, 2008

Keqtrajtim i nje te riu nga policia shqiptare

Shenim: Kur ne ndonje incident keqtrajtimi per kalimin e kufirit perfshihet policia greke, media shqiptare e politizon skajshem duke sensibilzuar dhe ushqyer publikun me urejtje ndaj grekut. Kur policia tejkalon kompetencat (ashtu si ne Himare) shtypi del kundra viktimes dhe kur viktima e keqtrajtimit nuk eshte himarjot, kjo per shumicen e gazetave nuk perben lajm dhe as zihet ne goje.

(Koha jone on line)

.....Para kater ditesh, nje ekip i Avokatit te Popullit shkoi ne Sarande per te verifikuar keqtrajtimin e Aristidh Gllucaj, i cili ndodhej nga data 6 nentor ne spital ne gjendje te rende. Pas kryerjes se hetimeve te pavarura, qe me 8 nentor, Avokati i Popullit i ka kerkuar verbalisht Prokurorise ne Sarande fillimin e hetimit per vepren penale te “Tortures” ndaj oficerit te policise gjyqesore Sarande Ardit Hasanbega. Dojani, ka kerkuar per te hetime te shpejta, te drejta dhe objektive, per te zbatuar parimin kushtetues se: Te gjithe jane te barabarte para ligjit. “Kjo kerkese eshte bere sepse policia dhe prokuroria e Sarandes e kane shkelur kete parim dhe nuk kane zbatuar ndaj ketij oficeri policie as masen e ndalimit dhe as ate te arrestimit ne flagrance, ne nje kohe qe keto organe keto masa i zbatojne pa meshire dhe me nxitim ndaj fukarenjve, qofte kur jane edhe ne gjendje traumatike, por qe shkelin ligjin ne kushtet e nevojes ekstreme, per te siguruar buken e gojes per vete dhe familjaret e tyre”, - deklaroi Dobjani.

No comments: