Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, December 16, 2008

Six points of Omonia are called as "extremisme" from p.m. Berisha

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11420&subid=2&tag=9283&pubid=2012778%20


Επικίνδυνα «παιχνίδια»
Παράξενο -και ίσως επικίνδυνο- κλίμα δημιουργείται στη Βόρεια Ηπειρο και ειδικότερα στη Χειμάρρα. Χθες ο Αλβανός πρωθυπουργός Σ. Μπερίσα καταδίκασε ως «εξτρεμιστικό ξέσπασμα» το υπόμνημα του δημάρχου Χειμάρρας (και προσωρινού προέδρου της «Ομόνοιας») Β. Μπολάνου. ...Το μειονοτικό κόμμα ΚΕΑΔ συμμετέχει στην κυβέρνηση Μπερίσα, παζαρεύει τη στάση του στις επόμενες εκλογές και προκαλεί εντύπωση η έγερση αυτού του συγκεκριμένου ζητήματος με τρόπο που τροφοδοτεί (ίσως και εσκεμμένα) εντάσεις... Ν.Μ.

1 comment:

Anonymous said...

καλα αυτος που το εγραψε θελει υδραυλικο.

Εσυ που το δημοσιευεσες εδω το διαβασες πριν;
Πως διερευσε δημοσιευμα που ολοι το αντεγραψαν απο το σιτε της Ομονοιας;

Οτι να ναι...