Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, January 12, 2009

Συγκινητικές εκδηλώσεις για τη 18η επέτειο από την ίδρυση της «Ομόνοιας» στη Δερβιτσάνη παρουσία του Θ. Κασσίμη


12/01/2009

Αργυρόκαστρο- Τη 18η επέτειο από την ίδρυσή της γιόρτασε χθες η πολιτική οργάνωση των Ελλήνων της Αλβανίας «Ομόνοια». Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν στη Δερβιτσιάνη, κεφαλοχώρι της ελληνικής μειονότητας στο νομό Αργυροκάστρου, εκεί που οι πρωτεργάτες της, πριν από 18 χρόνια βρήκαν καταφύγιο από το διωγμό των δομών του κομμουνιστικού καθεστώτος και αποφάσισαν την ίδρυσή της. Τις εκδηλώσεις τίμησαν με την παρουσία τους ο υφυπουργός Εξωτερικών της Ελλάδας Θεόδωρος Κασσίμης, βουλευτές του ελληνικού κοινοβουλίου αλλά και ελληνικής καταγωγής βουλευτές της αλβανικής βουλής, οι εκπρόσωποι του διπλωματικού σώματος της Ελλάδας στην Αλβανία, στελέχη της «Ομόνοιας» και του Κόμματος Ένωσης Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΚΕΑΔ), το οποίο εκπροσωπεί πολιτικά την «Ομόνοια» στο αλβανικό κοινοβούλιο και άλλοι προσκεκλημένοι. Απουσίαζαν, ωστόσο, οι ιδρυτές της οργάνωσης.

Αναφερόμενοι στην 18χρονη πορεία της «Ομόνοιας», οι ομιλητές επισήμαναν την ιστορική σημασία της ίδρυσής της, τις επιτυχίες, αλλά και τις αδυναμίες της, τόνισαν την ανάγκη να διαδραματίσει ρόλο η «Ομόνοια» στις εξελίξεις στη χώρα και στην ευρύτερη περιοχή και χαιρέτισαν τη στήριξη της οργάνωσης στην ευρωπαϊκή πορεία της Αλβανίας. Ο υφυπουργός Εξωτερικών Θεόδωρος Κασσίμης επισήμανε την ανάγκη να απαλλαγεί η κοινότητα της ελληνικής μειονότητας στην Αλβανία της ελληνικής κομματικοποίησης. Έθεσε, επίσης, έμφαση στην ανάγκη αναβάθμισης της οργανωτικής δομής της «Ομόνοιας» και του ρόλου της, κάτι, που όπως είπε, ξεκίνησε αλλά δεν προχώρησε, ούτε όμως θα σταματήσει. Προηγείται, επισήμανε, η ανάγκη επιστράτευσης όλων για να επιτευχθεί εκ νέου η πολιτική εκπροσώπηση της εθνικής ελληνικής μειονότητας στην αλβανική βουλή στις επικείμενες βουλευτικές εκλογές στη χώρα, τον προσεχή Ιούνιο.

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος της «Ομόνοιας», Βασίλης Μπολάνος, είπε ότι συχνά η οργάνωση έχει γίνει στόχος αλβανικών ΜΜΕ, πολιτικών και μερίδας της αλβανικής κοινής γνώμης, που υποστηρίζουν ότι η «Ομόνοια» επιθυμεί να υπονομεύσει τη ευρωπαϊκή πορεία της Αλβανίας, αλλά, όπως τόνισε, «δεν το πέτυχαν και ούτε θα το πετύχουν (σ.σ. να πλήξουν την οργάνωση)». Παράλληλα, υπογράμμισε την ανάγκη αναβάθμισης της οργανωτικής και πολιτικής δομής της «Ομόνοιας». Ο πρόεδρος του Κόμματος Ένωσης Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΚΕΑΔ), Βαγγέλης Ντούλες, επισήμανε την ανάγκη άρσης του διλήμματος του τρόπου εκπροσώπησης της ελληνικής μειονότητας στην αλβανική βουλή, δηλαδή μέσω του συνδυασμού «Ομόνοιας-ΚΕΑΔ» ή μέσω των εκπροσώπων της «Ομόνοιας» στα άλλα αλβανικά κόμματα και επικράτησης της πρώτης εκδοχής. Στο περιθώριο των εκδηλώσεων, ο κ. Κασσίμης είχε συνάντηση με ομάδα εκπροσώπων βιοτεχνιών και άλλων παραγωγικών μονάδων στην περιοχή της ελληνικής μειονότητας για να ακούσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τους τρόπους που προτείνουν για την επίλυσή τους.

Σχετικές Κατηγορίες: / ΔΙΑΣΠΟΡΑ / Ευρώπη / /

1 comment:

Anonymous said...

KITAKSTE EDO TI KANOYNE I ALVANI STHN KAKOMIA THS XEIMARAS.

http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=140198