Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, January 13, 2009

Obama, i ri, por kthim te Klinton

Stavri Marko*
Ditët e fundit të Presidentit amerikan Bush deri kur Barak Obama do të kurrorëzohet de facto
si banor i ri i Shtëpisë së Bardhë po kalojnë plot surpriza në zhvillimet ndërkombëtare. Një konflikt i "papritur" mes palestinezëve dhe Israelit në Ripin e Gazës, kthen politikën boterore në kah te kundërt, në një kohë kur ekonomia globale dhe në vecanti ajo amerikane po fillonte të ndjente peshat e rënda të krizës. Konflikti ne Gaza ndërkohë shënon edhe paradokset e veta për të cilat shumë ekspertë gjeopolitikë dyshojnë se "Bush I ka varur trastën Obamës", pikërisht në
vigjilje të kalimit të pushtetit në Washington. Edhe si për të aluduar se fitorja e Obames përngjan asaj të "Pyrros". Veç faturës së rëndë ekonomike, tashmë diplomacia amerikane u
ndesh me një krizë për të cilën do të ishte thjesht e papëlqyeshme, që Obama, do të mund ta
zgjidhte si dikur Bill Klinton, konfliktin më të zjartë të historisë moderne botërore "paqen Israelo
Palestineze" edhe sikur Arafat fituesi i çmimit Nobel dhe multimilioneri i Palestinës do të shtrinte serish dorën e paqes se "Camp David"me Rabin.
Fakti i parë u krye, tensioni i Gazës i inskenuar si një "lojë luftash më qëllove të vrava" midis
raketave artizanale të Hamas dhe përgjigjeve të avionëve F16 Israelite, është tashmë sfida e parë për Obamën, të cilit do t'i duhet të zgjedhë si dikur administrata Klinton, përpjekjen për të mposhtur dhunën dhe për të rinisur paqen edhe pse diplomacia Bush është e vetmja
që ka folur hapur në mbështetje të Israelit kundër terrorit të Hamas, madje për aq kohë
sa Këshilli i Sigurimit do të jetë i bllokuar nga veto amerikane, ndërsa Israeli mendon për një "New Accomplished Mission" si në Kosovë dhe në Rajon ose më saktë ku shqiptarët janë pjesë vitale e zhvillimeve gjeopolitike.

see more in http://www.gazeta-agon.com/pdf/20090110135615_d2WXSagon.pdf

1 comment:

Anonymous said...

ade re Atayro, kala ta les eimaste se mia diskoli fazi, opios ta katalaveni vgani mathimata. i elada fovate apo tin turkia mi pos tous arpaksi ta nisa. meta anigoune ola. O Bush gia ola den taixe kala me tin elada.