Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, January 09, 2009

Aux origines du nationalisme albanais.

La naissance d’une nation majoritairement musulmane en Europe

Nathalie Clayer

Comment peut-on être albanais ? Ce peuple, politiquement divisé entre plusieurs Etats, partagé entre différentes appartenances confessionnelles (musulmane, catholique et orthodoxe), est une des nations les moins connues d’Europe. A l’heure où l’identité albanaise est en profonde redéfinition dans les Balkans, Nathalie Clayer livre un essai magistral sur la naissance et le développement de cette identité de 1820 à 1912. Par une étude minutieuse des archives ottomanes et de la presse « albaniste » de l’époque, elle révèle l’extraordinaire multiplicité des constructions nationales envisagées, en fonction des identités régionales, claniques, socioprofessionnelles ou confessionnelles. Lancé par des intellectuels de la diaspora, l’« albanisme » s’est développé en fonction des évolutions politiques régionales, « en lien avec les transformations de la société provinciale ottomane » et « en étroite symbiose avec les autres projets nationaux de la région ». Après quinze ans de déchirements nationalistes, les Balkans ont besoin de ce genre d’étude, qui rappelle que l’identité n’est jamais « une », qu’elle évolue et se transforme en fonction des sociétés qui la font vivre.

Laurent Geslin. (Le Monde diplomatique août 2007 — Page 26)

No comments: