Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, January 22, 2009

Emigrantet aplikojne per karten e identitetit heren e pare qe do vijne ne shqiperi, kurdo qofte ajo, pa afat kohor

http://www.kohajone.com/html/artikull_36367.html
Emigrantet nuk do te penalizohen

Shtetasit shqiptare qe jetojne dhe punojne ne vende te ndryshme te botes, jane te perjashtuar nga afatet kohore te percaktuara nga qeveria per aplikimin per leternjoftime, per pasoje dhe nga sanksionet. Drejtori i Pergjithshem i Gjendjes Civile, Armand Teliti eshte shprehur dje se per emigrantet, mbetet kusht i vetem pajisja me kete dokument ne heren e pare qe ata do te vijne ne Shqiperi. "Emigrantet mund te aplikojne kurdo qe vijne ne Shqiperi, per ate nuk ka asnje afat kohor edhe marrja e dokumentit identifikues pas aplikimit, mund te behet ne kohen qe emigranti kthehet serish ne Shqiperi". Per sa i perket aplikimit, procesi po vijon normalisht dhe numri i aplikuesve eshte rritur ndjeshem. Sipas Telitit, per shkak te fluksit eshte zgjatur orari i punes ne zyrat e aplikimit. Nderkohe qe keto zyra, do te qendrojne te hapura edhe te shtunave, per t'u krijuar keshtu mundesi edhe personave qe gjate javes jane ne marredhenie pune.

1 comment:

Anonymous said...

OXI OI OMONIA STHS EPOMENES POLITIKES EKLOGES STHN ALVANIA. MONO ETSI THA ENOTHOYMASTE. OPISOS PAI EINE PRODOTIS KAI SERVITOROS TOYS ALVANUS....