Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, January 09, 2009

Kakome: Mayor of Lukovo Vladimir Kumi called the International Institutions that observer the Albanian government including OSCE.

The situation is very dangerous after the declarate which the Mayor of Lukovo Vladimir Kumi called the International Institutions that observer the Albanian government including OSCE.

see for more in blogger: http://smarkos.blogspot.com/

sipas nje mesazhi te derguar si comment jane arestuar sepse duan te mbrojne tokat e tyre keta persona nga Nivica:

Kiτsos Caris, Ivanis Caris, Thomas
Caris, Sevos Papadhimas,
Klementis Papadhimas, Gaqos Stratis,Mentoris Spiros, Stefanos
Papagjikas, Ermal Papagjikas,
Ermir Gjonis, Odiseas Dukisis,
Lolis Tabaku, Dhimos Gjonis,
Andi Foti dhe Oltin Papagjika.

10 comments:

Kyritsis said...

Depistimi i Berishes me bllokimin e gazetes Tema per te terhequr plotesisht vemendjen e opinionit publik ne te njejten kohe me invazimin policor ne Kakome dhe antihelenizmi kronik i mediave shqiptare(disa prej te cilave shprehen kenaqshem me "me ne fund iu hap rruga ndertimit te fshatit turistik te Kakomese"), kane bere qe nje nga veprimet me naziskine te qeverise shqiptare ne dem te minoritareve, te mbetet ne hije pa u zene fare ne goje nga dhjetera media vizive e te shkruara.
Kurajo gjithe nivicioteve, te rinjve dhe te moshuarve per qendresen e tyre. Asgje nuk mbaron kaq thjeshte sa mund te mendoj dikush. Token e stergjysheve tuaj do te mund ta gezoni vetem ju se eshte vetem e juaja.

Anonymous said...
This comment has been removed by a blog administrator.
Anonymous said...

ne se kini verejtje prisni, akoma nuk keni perfunduar procesin e kartes se identitetit, me pare se te numeroni njerezit ne ate vend, keni numeruar kafshet....keni akoma rruge te mbare per te bere. por kam frike se mos ndonje nga tropoja do te na dale ndonje minoritare i flakte serb....

Anonymous said...

Po c'lidhje kane ore derebardhe kartat e identitetit me deklarimin e kombesise. Pastaj le te dalin minoritare serbe dhe nga Tropoja. Ja do behen vellezer siameze me minoritaret greke te jugut :)

Anonimi

Anonymous said...

τα πεδηα τησ Κακομιασ οι οπηα τοσ εχι παρη οι αλωανηκι αστηνομια......

Kiτsos Caris, Ivanis Caris, Thomas
Caris, Sevos Papadhimas,
Klementis Papadhimas, Gaqos Stratis,Mentoris Spiros, Stefanos
Papagjikas, Ermal Papagjikas,
Ermir Gjonis, Odiseas Dukisis,
Lolis Tabaku, Dhimos Gjonis,
Andi Foti dhe Oltin Papagjika.

EKTATO.......BOREAS HPEIROS

Anonymous said...

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΕΛΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΣΗ ΜΙΝΙΜΑ ΤΗ ΜΠΟΡΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΜΑΣ ΛΗΠΙ! ΜΑΣ ΕΙΡΘΑΙ Ο ΕΒΑΝΓΕΛΟΣ ΔΟΥΛΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΗ ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΕΒΡΗΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΝΑ ΟΤΗ "ΔΕΝ ΧΡΕΑΖΑΙΤΑΙ Ι ΑΥΤΟΝΟΜΗΑ ΤΟΥ ΒΟΡΕΑ ΗΠΕΙΡΟΥ ΑΛΑ ΜΟΝΟ ΔΥΚΙΟΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ??? ΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΡΘΗ. ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣ ΤΙΡΑΝΑ ΝΑ ΕΙΝΕ ΑΠΟ ΕΔΟ ΚΑΙ ΤΟΡΑ¨
1. Η ΟΜΟΝΙΑ ΝΑ ΔΗΛΟΣΗ ΕΚΤΩΣ ΤΟ ΚΕΑΔ ΑΠΟ ΚΙΩΕΡΝΙΣΗ ΒΕΡΙΣΑ.

2. ΟΧΗ ΣΙΝΕΡΓΑΣΗΑ ΓΙΑ "IDENTITET CART" ΣΤΗ ΑΛΒΑΝΙΑ.
3. ΟΧΗ Η ΕΛΗΝΗΝΚΗ ΜΗΟΝΟΤΙΤΑ ΓΗΑ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΗΕΣ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ.
4. Η ΟΜΟΝΙΑ ΝΑ ΔΗΛΟΣΗ ΠΡΟΣ ΤΙΡΑΝΑ ΠΟΣΟ ΧΕΙΛΑΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝΕ ΣΚΟΤΟΘΗ, ΠΑΝΕ ΦΙΛΑΚΗ, ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΗΜ ΔΕΚΑΣΜΕΝΗ ΓΗΑΤΙ ΓΕΝΙΘΗΚΑΝ "ΕΛΛΙΝΕΣ".
5. ΟΧΙ ΑΛΒΑΝΙΑ ΣΤΟ ΝΑΤΟ ΚΑΙ ΕΕ.
6. ΜΕΧΡΕ 6 ΜΙΝΕΣ ΝΑ ΓΗΝΗ ΕΤΙΜΟ ΤΟ ΣΚΕΔΗΟ ΕΚΛΟΓΟΝ ΒΟΡΕΟ ΕΠΗΡΕΟΤΟΝ ΟΠΟΥΘΕ ΕΙΝΕ ΕΛΗΝΝΕΣ, ΒΟΥΛΙ ΚΑΙ ΚΙΒΕΡΝΙΣΙ.
7. ΟΣ ΔΗΚΕΟΜΑΤΑ ΓΗΑ ΚΟΣΟΒΟ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΗΑ..

ΕΔΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΗΠΑΡΧΙ ΑΛΗ ΛΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΤΙΡΑΝΑ, ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΗΜΑΣ.

akroqeravnos said...

Kanonika to teleyteo minima tha eperepe na to sbisoyme. Ean kapios h kapoi exoyn tetoia rizika etimata tha prepei na mi kukloforoyn (na mi kriboyn to prosopo.

San bloger, sevomaste kathe apopsi, xoris na simenei oti ypostirizoyme opondhipote anonimo.
Apo thn omadha ypostiriksis toy bloger
e-mail: akroqeravnos@yahoo.gr

Anonymous said...
This comment has been removed by a blog administrator.
akroqeravnos said...

k. stefaneli, mporeitai na ksanastilete to minima sas poy to sbisame kata lathos?

akroqeravnos@yahoo.gr

Anonymous said...

Eee, tora kai ego ksexasa ti eipa...
o gnostos-agnostos dhe xriazete na apethinei se emena ta rizika aitimata gia tin borio-ipiro, oxi epidhi tha mu xalasi to kefi, ara afti poy pernoyn apofaseis (i Omonia, o slogos himaras, vorioepiroton kai ktl an thelete kai o Dule) dhen exun tetio prama sto programa toys, tulaxiston afto mas lene.
Ara mi ta valeis me mena agapite gnoste-agnoste, an pragmati theleis iliopiisi se afta poy les, ftiakse diko soy koma kai katarxin vgale tin kukula apo to prosopo. Oi aprosopoi dhen mporoyne na spernun idees.
ilkrina
o stefanelis