Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, February 14, 2009

Ψευτοκατηγορίες: Απόσπασμα από την κατηγορία ις βάρος τον Φρέντι Μπελέρι

Ποτέ δεν διατυπώθηκε τέτοια δήλωση για απόσχιση της Χίμαιρας ούτε γραπτό ούτε προφορικά

Καμιά απόδειξη υπάρχει για αντί αλβανική δραστηριότητα των κατηγορουμένων στην Ελλάδα

Εάν κατηγορούνται ότι οργάνωσαν την προέλευση τον Χειμαρριοτών στης εκλογές, αυτό και αν μπορεί να επικαλείται « αντί αλβανική δραστηριότητα»!!!

Ο ίδιος ο Φρεντι Μπελερη ούτε καν ήταν στην λεγόμενη «διαδήλωση» επειδή άπλα δεν υπήρχε τέτοια διαδήλωση.

Ενδέχεται κάποιος από τους πέντε να έπαιξε στημένο ρολό με παρασκήνιο από κέντρα αλβανικής εξουσίας


Αποσπασμα απο το κατιγοριτιριο προς τον προεδρο της ενωσης Χειμαριοτων Φρεντι Μπελερι


" Ιδιαίτερα ο μάρτυρας Β. Ν. κατέθεσε λεπτομερώς ότι όλοι οι κατηγορούμενοι ήρθαν με λεωφορεία από την Ελλάδα μόνον για τις τοπικές εκλογές, κρατώντας στα χέρια εφημερίδες, οι οποίες έκαναν έκκληση για τη Βόρειο Ήπειρο. Αυτός στη μαρ­τυρία του ξεχώρισε τους κατηγορούμενους Αλφρέντη Μπελέρη και Άγγελο Κοκαβέση, οι οποίοι έχουν πάρει μέρος δραστήρια σε οργανώσεις με υπερεθνιστικές (ουλτρανατσιοναλιστικές) τάσεις στην Ελλάδα, στόχος των οποίων είναι η απόσχιση της Χειμάρρας από την Αλβανία στο όνομα της λεγόμενης Βορείου Ηπερίου."

5 comments:

Anonymous said...

himariote, mbaheni koken larte bree mos u percani perpara epokes qe vjen, edhe ti Fredo mos u perkul para presioneve qe te heben re levendi. Ta keni per ndere qe keni ngritur flaurin grek se eshte flaumri i evropes, i krishterimit dhe i te pareve tuaj.

Anonymous said...

BRAVOOOOOO
NUK JANE ME TE ZOTE SHQIPTARET SE KRENARIA VORIO EPIRIOTE. TA DINE SHQIPTARET, NJEREZIT TANE NE EVROIPI DHE VASHINGTON DO TE KTHEJNE KRENARINE, LAVDINE E PIROS SE EPIRIT SHUME SHPEJTE. NE FU8ND TE FUNDIT EDHE LABET DUHET TA KUPTOJNE SE DO TE JETOJNE BASHKE ME VORIO EPIPIRIOTET. KAQ KISHA
MUCO NGA LUKOVO

akroqeravnos said...

Komenti i dyte nuk eshte i lidhur me permbajtjen e artikullin dhe si i tille do te fshihet. Nuk eshte enevojeshme te behen deklarata anonime, por eshte e lejueshme te shprehen opinione anonime

Anonymous said...

Για την Αλβανια
Οι Βορειοηπειρωτες να μην φοβουνται, επειδη καποια μερα θα ελευθερωθουνε από καποια παλικαρια. Οι ελευθερωτες δεν θα καταλαβαινουν από πολιτικες και θα μπουν μεσα για να βοηθησουν. Οι πολιτικοι από τη μια θα χαρουν κι αυτοι από την άλλη είναι δεσμευμενοι και δεν μπορουν να ενεργησουν. Οι άλλες χωρες θα πουν ότι αφου εγινε, τωρα δεν μπορει να αλλαξει. Γι’ αυτό δεν πρεπει να φοβουνται οι Βορειοηπεορωτες, επειδη λειτουργουν και οι πνευματικοι νομοι. Ο πονος για την βορειο Ηπειρο είναι μεγαλος, επειδη ημασταν μια οικογενεια και μας χωρισαν. Είναι σαν να λες καποια από τα παιδια σου να χωρισουν από τα αλλα.

Anonymous said...

Fredi Peder Beleri,
kujdes po erdhe ne Shqiperi sepse sa te marrin vesh familjet e ushtareve Shqipetare qe ti terrorist vrave je i VDEKUR.

E din mire se jeton sot per neser more majmun analfabet, gjaku s'harrohet kurre.