Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 20, 2009

Jal and Nivica:Οι μπουλντόζες λύγισαν τους Έλληνες στη Νίβιτσα

http://www.paron.gr/v3/new.php?id=37971&colid=&catid=40&dt=2009-02-15%200:0:0

Tελικά το μήνυμα «Μπερίσα κάτσε καλά» είτε από Αθήνα είτε από Βρυξέλλες δεν έφτασε ποτέ και έπειτα από δύο μήνες που οι κάτοικοι στη Νίβιτσα αντιστέκονταν απεγνωσμένα στο κρύο, στη βροχή, τους ξυλοδαρμούς, τις συλλήψεις και τις ψυχολογικές πιέσεις της αστυνομίας και των παρακρατικών δήθεν σεκιουριτάδων, δεν άντεξαν περισσότερο και οι μπουλντόζες πέρασαν στην παραλία του χωριού της Κακομαίας προκειμένου μια αλβανική εταιρεία να κατασκευάσει τουριστικό χωριό. Με (διαχρονικό) στόχο βέβαια την αλβανοποίηση της Βορείου Ηπείρου. Μια πικρή γεύση έμεινε, για όσα μπορούσε να πράξει και δεν έπραξε η ελληνική κυβέρνηση...

Όπως το ίδιο έγινε και με την παραλία Γιάλι της Χιμάρας, που «έβαλε στο μάτι» ο γαμπρός του Σάλι Μπερίσα, που ονομάζεται Μαλτέζι και είναι ο εκπρόσωπος της Παγκόσμιας Τράπεζας στην Αλβανία! Πρότεινε στην Τράπεζα, και αυτή το ενέκρινε -εδώ και ενάμιση χρόνο πήγαν οι μπουλντόζες εκεί-, να φτιάξει τουριστικό θέρετρο με εθνοκάθαρση της περιοχής από τους έλληνες κατοίκους. Όμως μια ομάδα επιθεωρητών (IDA) που ερεύνησε το όλο θέμα γνωμάτευσε αντίθετα με τα σχέδια του γαμπρού του Μπερίσα. Λένε ότι «το σχέδιο της World Bank στις παράλιες περιοχές της Νοτίου Αβανιάς βοήθησε στην καταστροφή του χωριού Γιάλι, σε πλήρη αντίθεση με την πολιτική της τράπεζας». Και προφανώς έπεται συνέχεια, με ακύρωση του όλου «προγράμματος».

Η φράση «αίσχος Πάγκαλου» κάνει τον γύρο όλων των Βορειοηπειρωτών για όσα είπε στη Βουλή (στις 14/1) σχετικά με την επικύρωση της συμφωνίας της ΕΕ με την Αλβανία. Εκεί έδωσε έναν δικό του ορισμό για την έννοια «έθνος» και είπε ότι οι Βορειοηπειρώτες «μπορούν να βρουν συμπαράσταση και στο αλβανικό κοινοβούλιο»! Να θυμίσουμε ότι όλοι οι Βορειοηπειρώτες ζήτησαν να μην εγκριθεί από την ελληνική Βουλή αυτή η συμφωνία, πριν υπάρξουν συγκεκριμένες δεσμεύσεις από την πλευρά της Αλβανίας

2 comments:

Anonymous said...

ΜΠΟΡΙ ΚΑΠΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΞΙΓΙΣΑΙ ΑΝ ΕΜΙΣ ΒΟΡΙΟ ΗΠΙΡΟΤΕΣ ΜΑΣ ΠΛΑΝΙ Ο ΝΟΜΟΣΚΕΔΙΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ?

Νομοσχέδιο για την ψήφο Ελλήνων
του εξωτερικού
19 Φεβρουαρίου 2009, 17:41Κατατέθηκε στη Βουλή το νομοσχέδιο του υπουργείου Εσωτερικών που αφορά στο δικαίωμα ψήφου των Ελλήνων εκλογέων του εξωτερικού.

akroqeravnos said...

Nomizo oti otan peroyme tin ypikotita, tote ua isxei kai gia mas. Oi elines tis diasporas exoyn idhi ypikotita.
gia na imaste omos akrivis, xriazomaste na dhoyme to nomosxedhio

akroqeravnos