Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, March 17, 2009

Bollano ftohet në SHBA nga lobi grek

(Libertas)
16 March 2009

Pas ankesave të Varvitsiotis, angazhohet edhe komuniteti i Bregdetit. Problemet e qeverisë shqiptare me zonën e Himarës dhe Kakomesë, kanë vënë në lëvizje lobin grek në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një ftesë për Vasil Bollanon në Uashington është lajmi më i fundit që vjen nga Athina, ku aktualisht ndodhet kryetari i Bashkisë së Himarës. Burime mediatike greke bënë të ditur se ftesa ndaj Bollanos është e sigurt dhe mund të lidhet me ndonjë audiencë të tij në Departamentin e Shtetit. Në këtë kuadër, shqetësimet për kryebashkiakun e Himarës kanë qenë pjesë edhe të raportit vjetor të DASH, çka i jep situatës së krijuar një dimension që mund të vijë e të zgjerohet. Më thjeshtë, kriza e pronave në Jug të vendit, e prekur edhe nga zëvendësministri Varvitsiotis gjatë vizitës në Tiranë mund të integrohet edhe në axhendat diplomatike të zyrtarëve amerikanë. Ajo që ka rëndësi është fakti se komuniteti i Bregdetit dhe përfaqësia politike e tij po i luan të gjitha kartat në këtë prag fushate elektorale. Aktivizimi i lobit grek në SHBA flet edhe për faktin se kohës së buzëqeshjeve dhe shtrëngimeve të duarve mes Berishës dhe Nikolas Geixh (Gaxojanis) ndoshta u ka ikur koha. Ftohja mes dy palëve tashmë është e dukshme, për sa kohë që skandalet e Jugut kanë vendosur hijen e ndërhyrjes së qeverisë në të drejtën e pronës së qytetarëve, e drejtë që është konsideruar edhe nga Athina (Varvitsiotis) si “interes kombëtar i Greqisë”.

No comments: