Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, April 26, 2009

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ -ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

From: perdikis [mailto:dperdiki@otenet.gr]
Sent: Sunday, April 26, 2009 2:31 PM
To: 'dperdiki@otenet.gr'
Subject:

ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΗΠΕΙΡΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Δευτέρα 27 Απριλίου και ώρα 7μμ θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση διαμαρτυρίας μπροστά στην Αλβανική Πρεσβεία, Κηφισίας 244, Φιλοθέη.

Η συγκέντρωση που διοργανώνεται από την Ένωση Χειμαρριωτών πραγματοποιείται για να διατρανώσει την αντίδραση των Βορειοηπειρωτών και όλου του Ελληνισμού γενικότερα ενάντια στην καταδίκη του Δήμαρχου της Χειμάρρας και προέδρου της ΔΕΕΕΜ «ΟΜΟΝΟΙΑ» Βασίλη Μπολάνου από αλβανικό δικαστήριο σε φυλάκιση 6 μηνών, 3ετή στέρηση των διοικητικών του δικαιωμάτων και σε χρηματικό πρόστιμο σε μία πολιτική δίκη – παρωδία.

Καλούμε όλους τους Βορειοηπειρώτες και όλους τους Έλληνες γενικότερα να διαδηλώσουμε όλοι μαζί ότι οι αλβανικές μεθοδεύσεις δεν θα περάσουν.

Καλούμε όλα τα Μ.Μ.Ε. να έλθουν και να ενημερώσουν την κοινή γνώμη για αυτά που συμβαίνουν στην Βόρειο Ήπειρο.

Καλούμε τον πολιτικό κόσμο να μας συμπαρασταθεί.

Καλούμε την Ελληνική κυβέρνηση να κάνει σαφές στην Αλβανία, φραστικά και έμπρακτα ότι αυτές οι πρακτικές δεν μπορούν να περάσουν.

Καλούμε την αλβανική κυβέρνηση να σεβασθεί τα μειονοτικά και ανθρώπινα δικαιώματα που απορρέουν από διεθνείς συμβάσεις και συνθήκες που και η ίδια έχει αποδεχθεί και υπογράψει.

ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 27 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΣΤΙΣ 7 μμ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ. ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΙΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ


1 comment:

Anonymous said...

Fovame oti mas doylevoyn. Ean pragmati tha eprepe na ginei kati, giati dhen aposirontai oi elines boyleftes apo to albaniko koinoboylio? Giati dhen bgainei ekso apo tin kybernisi o ypoyrgos to KEAD?
O Karamanlis simera paei praktika na enisxei to Berisha prin apo tis ekloges aneksartita apo tis krifes symbasei poy prokitai na ypograpsei.

o Stelios