Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, April 28, 2009

LIBERTAS-Inteviste me V. Bollanon

click in the text to increase it

Bollano zbardh “sekretet” e takimit

Bollano: Nuk kam bërë letër, që të mos vijë Karamanlis. Kryetari i OMONIA-s, Vasil Bollano, tregon për “Libertas” të fshehtat e takimit që ai dhe kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, zhvilluan me kryeministrin grek Karamanlis, në mjediset e hotel “Sheraton”. Bollano, cila ishte tema e takimit mes jush dhe kryeministrit grek?
- Tema ishte ajo në kuadrin e marrëdhënieve mes dy vendeve tona, ku u vu në dukje ecuria pozitive e tyre, por edhe disa probleme që duhet të jenë në vëmendje të qeverisë shqiptare. Takimi u zhvillua në një frymë pozitive, çka u duk edhe në zgjatjen e kohës së parashikuar për mbajtjen e tij.

A u prek gjatë këtij takimi çështja “Bollano”?
- Çështja “Bollano” ishte në tërësinë e takimit, dhe jo vetëm në një pjesë të tij. Bisedimet ngjallën interes nga ana e kryeministrit Karamanlis, për t’u informuar më mirë rreth saj.

A ju la ndonjë porosi të veçantë kryeministri Karamanlis?
- Nuk kishte ndonjë porosi të tillë prej tij, por ai u shpreh se Greqia mbetet mbështetëse e Shqipërisë, në rrugën e saj të integrimit për në Bashkimin Evropian. Kryeministri Karamanlis garantoi mbështetjen në frymë konstruktive të Shqipërisë, si për zhvillimin ekonomik, ashtu edhe në proceset integruese të saj. Por theksoi që edhe qeveria shqiptare, nga ana e saj, duhet të respektojë të drejtat e njeriut.

A është e vërtetë se keni drejtuar një letër, në të cilën kërkonit që Karamanlis të mos e vizitonte Shqipërinë?
- Nuk ka asgjë të vërtetë në lajmin që OMONIA apo Bollano të kenë drejtuar ndonjë kërkesë të tillë. Madje, para dy ditësh, në një deklaratë për shtyp, jemi shprehur mjaft pozitivë mbi vizitën e kryeministrit grek, duke e konsideruar atë si një shtysë për ecurinë e marrëdhënieve mes dy vendeve tona.

Gjatë takimit, a u diskutua edhe për çështjen e zgjedhjeve të 28 qershorit?
- Po, u trajtua edhe çështja e zgjedhjeve, si edhe ndihmesa që ne kërkojmë për to. Na u garantua se ajo do të jetë në respekt të pavarësisë politike dhe konform etikës së zgjedhjeve.

A pati ndonjë orientim të Karamanlis për bashkëpunimin elektoral në rang koalicioni, që duhet të ketë PBDNJ-ja dhe, konkretisht me kë?
- Jo, çështja e bashkëpunimit zgjedhor nuk u trajtua gjatë takimit tonë. Por së shpejti, PBDNJ-ja do të dalë me një qëndrim zyrtar, ku do të shprehet për pozicionin e saj elektoral në zgjedhjet e qershorit.

No comments: