Wednesday, May 13, 2009

Δελτίο Τύπου Ομόνοιας όσον αφορά την προεκλογική συνεργασία Ομόνοιας - ΚΕΑΔ

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ "OMONOIA"

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το γεγονός ότι σύσσωμος ο Αλβανικός τύπος, ασχολείται αναλυτικά με το θέμα της προεκλογικής συνεργασίας ΟΜΟΝΟΙΑ – ΚΕΑΔ, με τους υπόλοιπους συνδυασμoύς της χώρας, αναδεικνύει το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει ο συνδυασμός μας στο πολιτικό σκηνικό της Αλβανίας.
Πράγματι στις χθεσινές συνεδριάσεις των Γενικών Προεδρείων της ΟΜΟΝΟΙΑΣ και του ΚΕΑΔ, υπήρχε έντονος προβληματισμός και ακούστηκαν πολλές απόψεις. Παρά τις διαφωνίες, οι συζητήσεις έγιναν σε κλήμα ενότητας και με γνώμονα τα συμφέροντα της Ομόνοιας , των κοινοτήτων που εκπροσωπούμε και του κόμματος,
Διαψεύδουμε δημοσιεύματα του τύπου που κάνουν λόγο, για ένταση στις σχέσεις ΟΜΟΝΟΙΑ – ΚΕΑΔ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ όπως πάντα, θα είναι δίπλα σε κάθε απόφαση που θα πάρει το Γενικό Προεδρείο του ΚΕΑΔ, γιατί πιστεύουμε ότι θα είναι μια απόφαση που θα ληφθεί μόνο με γνώμονα των αρχών που πρεσβέψουμε και έξω από κάθε ιδιοτελές συμφέρον. Ζητούμε δε την προσοχή των στελεχών μας στις δηλώσεις που κάνουν στα μέσα ενημέρωσης. Οι απόψεις του καθενός αυτή την κρίσιμη στιγμή είναι χρήσιμες στο Προεδρείο και όχι στα μέσα ενημέρωσης.

Άγιοι Σαράντα 13/5/2009


 

3 comments:

Anonymous said...

KETE CESHTJE". "NE JEMI TE QARTE ME KOALICIONIN QEVERISES, KEMI KRITIKUAR ATO PIKA QE PER NE JANE TE RENDESISHME DHE JETIKE DHE SI E TILLE, MARVESHJA JONE NE KETE KOALICION TASHME KA MARE FUND", U SHPREH DULE.

NDRESA ANALISTI I CESHTJETE GREKO SHQIPTARE STAVRI MARKO, FOLI PER NJE PERZGJEDHJE TE ZGJUAR TE PBDNJ, PASI NESE DILTE E VETME PBDNJ, REZIKONTE MOSFUTJEN NE PARLAMENT. MARKO GJITHASHTU I BERI NJE PERKSHKRIM CESHTJES BOLLANO DHE VIZITES SE KARAMANLIS NE TIRANE, DUKE U SHPREHUR SE QENDRIMET POLITIKE NE ATHINE, KANE KONSOLIDUAR MENDIMIN SE DENIMI I BOLLANOS ESHTE VEPER E BERISHES. "NE SE VETE BERISHA NUK PARA SHPREHET LIDHUR ME RETORIKEN ANTI GREKE, AI I KA TE GJITHA LEVAT NEN KONTROLL QE TE NXJERE PER DEKLARATA MINISTRA APO DEPUTETE TE FLASIN KUNDER FRYMES MIQESORE GREKE" SHTOI MARKO. POR MARKO U SHPREH SE VIZITA E KARAMANLIS DHE INTERESAT E MINORITETIT ETNIK GREK NE TIRANE, NUK MUND TE SHITEN PER "NJE THES CIMENTO APO NJE TON NAFTE" DUKE NEKUPTUAR JO VETEM CESHTJEN BOLLANO POR GJITHASHTU EDHE PAZARET QE BEJNE SHPESH POLITIKANET E LARTE TE ATHINES, NE KURIZ TE EKZISTENCES SE FAKTORIT GJEOPOLITIK GREK NE JUG TE SHQIPERISE.

Anonymous said...

NE EMISIONIN “FAKTORI PLUS” I GAZETARIT MERO BAZE, U FOLE CESHTJA E BASHKIMIT BTE PBDNJ ME KOALICIONIN E PS.


ISHIN TE FTUAR KRYETARI I PBDNJ VANGJEL DULE DHE ANALISTI I CESHTJEVE GREKO SHQIPTARE STAVRI MARKO.
GJATE BISEDES NE STUDIO, DULE U SHPREH I VENDOSUR PER NJE ALTERNATIVE BASAHKEPUNIMI ME PS DHE KOALICIONIN PER NDRYSHIM, POR SHTOI ATI “KEMI PASUR MOSMARVESHJE PARIMORE MES NESH PASI NJE PJESE ISHTE E PAVENDOSUR PER TE BASHKEPUNUAR ME KOALICIONIN E MAJTE”. DULE GJITHASHTU U SHPREH SE ENDE NUK E KISHTE MENDUAR NE SE DENIMI I BOLLANOS ERDHI PREJ BERIUSHES APO JO, DUKE E LENE TE HAPUR DCO LLOJ INTERPRETIMI LIDHUR ME KETE TEME. PER KOALICIONIN ME PS, DULE DEKLAROI:
"NE JEMI TE QARTE ME KOALICIONIN QEVERISES, KEMI KRITIKUAR ATO PIKA QE PER NE JANE TE RENDESISHME DHE JETIKE DHE SI E TILLE, MARVESHJA JONE NE KETE KOALICION TASHME KA MARE FUND", U SHPREH DULE.

NDRESA ANALISTI I CESHTJETE GREKO SHQIPTARE STAVRI MARKO, FOLI PER NJE PERZGJEDHJE TE ZGJUAR TE PBDNJ, PASI NESE DILTE E VETME PBDNJ, REZIKONTE MOSFUTJEN NE PARLAMENT. MARKO GJITHASHTU I BERI NJE PERKSHKRIM CESHTJES BOLLANO DHE VIZITES SE KARAMANLIS NE TIRANE, DUKE U SHPREHUR SE QENDRIMET POLITIKE NE ATHINE, KANE KONSOLIDUAR MENDIMIN SE DENIMI I BOLLANOS ESHTE VEPER E BERISHES. "NE SE VETE BERISHA NUK PARA SHPREHET LIDHUR ME RETORIKEN ANTI GREKE, AI I KA TE GJITHA LEVAT NEN KONTROLL QE TE NXJERE PER DEKLARATA MINISTRA APO DEPUTETE TE FLASIN KUNDER FRYMES MIQESORE GREKE" SHTOI MARKO. POR MARKO U SHPREH SE VIZITA E KARAMANLIS DHE INTERESAT E MINORITETIT ETNIK GREK NE TIRANE, NUK MUND TE SHITEN PER "NJE THES CIMENTO APO NJE TON NAFTE" DUKE NEKUPTUAR JO VETEM CESHTJEN BOLLANO POR GJITHASHTU EDHE PAZARET QE BEJNE SHPESH POLITIKANET E LARTE TE ATHINES, NE KURIZ TE EKZISTENCES SE FAKTORIT GJEOPOLITIK GREK NE JUG TE SHQIPERISE.

Anonymous said...

PDNJ duhet te kish dale demostrativisht nga qeveria pas denimit te liderit te minoritetit grek V. Bollano. Fakti qe nuk e beri kete tregon se ministrat tane dhe deputotet qe votojme ne zonen e himares nuk u sherbejne himarjoteve por interesave te tyre.
Prandaj levizja e pdnj eshte vonuar.

kondraki