Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, June 04, 2009

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

post by [dperdiki@otenet.gr]

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ OMONOIA

BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK “OMONIA”

DEMOCRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA “OMONOIA”

Άγιοι Σαράντα 3/06/2009

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Δημοκρατική Ένωση Εθνικής Ελληνικής Μειονότητας «ΟΜΟΝΟΙΑ», στα 19 χρόνια λειτουργίας της δίνει έναν αξιοπρεπή αγώνα για τα δικαιώματα της Ελληνικής Μειονότητας αλλά και για την εδραίωση της δημοκρατίας στην Αλβανία γενικότερα.

Οι συνθήκες ποτέ δεν ήταν εύκολες και ποτέ δεν έλειψαν οι κάθε είδους υπονομευτές. Παρά τις πολύπλευρές πιέσεις, αντέξαμε, Αντέξαμε γιατί η Ομόνοια δεν είναι κτήμα κανενός, είναι εθνικό κατόρθωμα και ανήκει σε κάθε Έλληνα που δεν σκέπτεται με γνώμονα το προσωπικό συμφέρον αλλά το συλλογικό.

Μπροστά στις προκλήσεις των νέων δεδομένων και του νέου εκλογικού νόμου στην Αλβανία, με αίσθημα ευθύνης η Ομόνοια αποφάσισε στις επόμενες βουλευτικές εκλογές να δώσει τη μάχη όπως πάντα μαζί με το ΚΕΑΔ για την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη και καλύτερη εκπροσώπηση μας στο Αλβανικό Κοινοβούλιο.

Λυπούμαστε βαθύτατα, γιατί άνθρωποι που μέχρι χθες, ανήκαν στα ανώτερα όργανα της Ομόνοιας, δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, και έγιναν αφορμή διχασμού της κοινότητας μας, χρησιμοποιώντας μάλιστα και την εξουσία που τους παρέχει απλόχερα το Αλβανικό κράτος. Υπό αυτές τις συνθήκες, με απόφαση του Γενικού Προεδρείου αναστέλλετε οι λειτουργία των Παραρτημάτων Αγίων Σαράντα και Αργυρόκαστρου, μέχρι της εκλογές. Ο Γενικός Πρόεδρος θα διορίσει συντονιστή για το κάθε Παράρτημα ενώ οι δύο πρόεδροι κ. Χρήστος Κάλλης και κ. Σπύρος Ξέρας παραπέμπονται στο πειθαρχικό, όπου θα εξεταστούν περαιτέρω κυρώσεις βάση των προβλεπόμενων διατάξεων του καταστατικού

Καλούμε όλα τα στελέχη και τα μέλη μας, να δώσουμε τον μεγάλο αγώνα, στέλνοντας παράλληλα το μήνυμα σε κάθε κατεύθυνση, ότι η Ομόνοια και η Ελληνική Μειονότητα δεν μπορεί να γίνει έρμαιο κανενός. Η ψήφος του κάθε Έλληνα είναι ακριβή για να πουληθεί με μερικές θέσεις του αλβανικού δημοσίου. Η απάντηση θα δοθεί στις 28 Ιουνίου.

Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας

No comments: