Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, June 24, 2009

Η μετάβαση προς την Χιμάρα και η επιστροφή θα γίνει δωρεάν

Η Νεολαία Χιμάρας θα δώσει βροντερό παρόν στον αγώνα για τα δίκαια της Βορείου Ηπείρου
Η Νεολαία Χιμάρας, καλεί όλους τους νέους συμπατριώτες μας να βρεθούν στις 28 Ιουνίου εκεί που χτυπάει η καρδιά μας και να στηρίξουν την ΟΜΟΝΟΙΑ και το ΚΕΑΔ (PBDNJ) με την ψήφο τους.

Οι ερχόμενες εκλογές είναι πολύ κρίσιμες για την Βόρειο Ήπειρο ειδικά μετά τον νέο εκλογικό νόμο που ψηφίστηκε από τα δύο μεγάλα κόμματα της Αλβανίας με σκοπό να πληγεί η μειονότητα καθώς και την προσέγγιση της Αλβανίας με την Ε.Ε. στην οποία δεν πρέπει να είμαστε αμέτοχοι θεατές αλλά να την χρησιμοποιήσουμε για την προάσπιση των δικών μας δικαιωμάτων και συμφερόντων.

Η μετάβαση προς την Χιμάρα και η επιστροφή θα γίνει δωρεάν με λεωφορεία που έχει μισθώσει η ΟΜΟΝΟΙΑ και το ΚΕΑΔ . Σε συνεργασία με το εκλογικό κέντρο ΟΜΟΝΟΙΑΣ-ΚΕΑΔ της Αθήνας, η Νεολαία Χιμάρας καλεί όλους τους συμπατριώτες μας να επικοινωνήσουν με τα γραφεία και να δηλώσουν την συμμετοχή τους για τα λεωφορεία που έχουν δεσμευθεί από την Νεολαία Χιμάρας. Έτσι θα συνδυάσουμε την μετάβαση στα εκλογικά κέντρα με μία ευχάριστη εκδρομή προς την ιδιαίτερη πατρίδα μας, χωρίς την συντροφιά γονέων και άλλων πρεσβυτέρων.

Η αναχώρηση των λεωφορείων θα γίνει την Παρασκευή 26 και το Σάββατο 27 Ιουνίου από το Πεδίον του Άρεως (μπροστά από το άγαλμα της Αθηνάς) στις 08.00 το βράδυ.

Δηλώστε άμεσα συμμετοχή μέσω του εκλογικού κέντρου ΟΜΟΝΟΙΑΣ ΚΕΑΔ

Δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα: 2105234056 & 2105234054
Ηλεκτρονική Επικοινωνία: [athina@omonoia.info]
Διεύθυνση: Πειραιώς 6, Πλ. Ομονοίας, Αθήνα (4ος όροφος)

No comments: