Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, December 14, 2009

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΗΠΕΙΡΟΥ

ΤΗΛ.: 2103815376 -- Fax: 2103832341 email:[dperdiki@otenet.gr]

14 Δεκεμβρίου 2009


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥΕισαγγελέας της Αυλώνας άσκησε δίωξη για «κατάχρηση εξουσίας» κατά του δήμαρχου της Χιμάρας και προέδρου της δημοκρατικής ένωσης της ελληνικής εθνικής μειονότητας «ΟΜΟΝΟΙΑ» Βασίλη Μπολάνου. Οι προβλεπόμενες του κατηγορητηρίου ποινές είναι πολυετής φυλάκιση και μεγάλο χρηματικό πρόστιμο.
Πρόκειται για μία πολιτική δίωξη με κατασκευασμένες κατηγορίες που έρχεται να προστεθεί σε άλλες παρόμοιες διώξεις και καταδίκες τόσο κατά του ίδιου, όσο και κατά άλλων στελεχών του βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού.
Το αλβανικό κράτος και παρακράτος προσπαθεί να σφετεριστεί την γη των Ελλήνων Βορειοηπειρωτών και ιδιαίτερα την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τουριστικά περιοχή της Χιμάρας.
Ο Βασίλης Μπολάνος είναι ο βράχος που τους ενοχλεί στις επιδιώξεις τους, τόσο της υφαρπαγής της γης όσο και της αλβανοποίησης της Χιμάρας. Ταυτόχρονα με την δίωξη άρχισε και μία ενορχηστρωμένη επίθεση εναντίον του από τα αλβανικά Μ.Μ.Ε. που δείχνει καθαρά ότι βρισκόμαστε μπροστά σε ένα γενικότερο σχέδιο.
Με αίσθημα βαθειάς ανησυχίας συμπαριστάμεθα στον διωκόμενο Βασίλη Μπολάνο και ζητάμε από την ελληνική κυβέρνηση, την Ευρωπαϊκή Ένωση και την διεθνή κοινότητα να συμπαρασταθούν έμπρακτα. Με τέτοια νοοτροπία η Αλβανία δεν μπορεί να έχει ευρωπαϊκή προοπτική.
Θεωρούμε πως ο χώρος όπου κατοικεί η ελληνική εθνική μειονότητα θα πρέπει να αποκτήσει θεσμικά ένα σημαντικό βαθμό αυτοδιοίκησης ώστε να θωρακιστεί απέναντι στις αλβανικές βλέψεις και μεθοδεύσεις.

Από το Δ.Σ. της ΚΙΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΗΠΕΙΡΟΥ

No comments: