Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, March 10, 2010

Prokuroria: 10 mln lekë gjobë, Neranxit

TIRANË - Është zhvilluar sot seanca gjyqësore në ngarkim të biznesmenit dhe ish-deputetit të LSI-së, Nikollaq Neranxi. Ai akuzohet për kontrabandë dhe për këtë akuzë prokuroria ka kërkuar të gjobitet me 10 milione lekë.


Sipas pretencës, Neranxi rezulton të jetë i implikuar në 21 raste kontrabande mallrash nga Greqia në Shqiperi. "Nga viti 2001 deri në gusht 2004, Neranxi ka kaluar mallra të ndryshëm kontrabande; si kaseta, albume fotografike, CD apo filma fotografike", tha prokurori në sallën e gjyqit.


Ka qenë dogana greke ajo që ka hapur një hetim ndaj shoqerise greke "Sacofot" dhe më pas u kërkua edhe bashkepunimi i doganave shqiptare. Gjatë verifikimeve doli se në 21 raste, malli i saj ka hyrë në Shqiperi pa u zhdoganuar dhe këtu rezoltoi i përfshirë biznesmeni shqiptar, Nikollaq Neranxi.


Çështja e Neranxit është zvarritur edhe për shkak se ai ka qenë person me imunitet. Prokuroria e Përgjithshme vitin që kaloi i kërkoi Kuvendit imunitetin e deputetit Neranxi. Pas heqjes së imunitetit nisën edhe hetimet. Në këtë proces gjyqësor, Neranxi ka zgjedhur avokat mbrojtës, ish-kryeprokurorin, Theodhori Sollaku. Gjykata caktoi seancën e radhës javën e ardhshme, ku do të thotë fjalën e vet pala mbrojëse.


Gazeta Shekulli.

1 comment:

Ερμής said...

Geia sas magkes Boreiohpeirwtes!!!!


http://diaforetikimatia.blogspot.com

Ayto einai to blog mou. Milaw gia polla themata kai gia themata tis meionotitas!!! episkefthite to