Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, April 21, 2010

Υπερβολική αντίδραση Κανταρέ

Είναι λυπηρό κι έχει μια δόση υπερβολής το ότι ο Ισμαήλ Κανταρέ ακύρωσε την προγραμματισμένη για σήμερα ομιλία του στο «Megaron Plus».

Αιτία, μια θρασύτατη κουταμάρα αντιαλβανικού χαρακτήρα την 25η Μαρτίου. Τότε που στο τέλος της παρέλασης ομάδα βατραχάνθρωπων του Λιμενικού Σώματος, αποχωρώντας από την Πανεπιστημίου, φώναζε αντιαλβανικά συνθήματα (αλήθεια, πέρα από τη διαθεσιμότητα του επικεφαλής αξιωματικού υπήρξαν άλλες κυρώσεις γι' αυτά τα ένστολα «μπουμπούκια»-παιδιά του λιμανιού;).

Το «φούσκωμα» της είδησης από τα γαλλικά μέσα ενημέρωσης επηρέασε προφανώς τον φημισμένο Αλβανό συγγραφέα, που ζει ανάμεσα σε Παρίσι και Τίρανα. Πέρασαν από τότε σχεδόν τρεις εβδομάδες. Ενα μεμονωμένο συμβάν, καταδικαστέο από την ελληνική πολιτεία κι απ' όσους συνυπάρχουν αρμονικά με τους κάθε λογής φιλήσυχους μετανάστες. Ξεθυμασμένο και διογκωμένο, κατά τη γνώμη μας, χωρίς να ξεχνάμε ότι πάντα θα υπάρχουν κάποιοι σοβινιστές που θα βρίσκουν αφορμές για να βγάζουν το άχτι τους και καλό είναι να επαγρυπνούμε και να τους απομονώνουμε (υπάρχει, άραγε, η ιδανική χώρα χωρίς κανέναν σοβινιστή;).

Μπορεί όμως αυτή η δαχτυλοδεικτούμενη κάστα να σκιάζει μια ολόκληρη χώρα και να επηρεάζει έναν τόσο ανοιχτόμυαλο και κοσμοπολίτη συγγραφέα σαν τον Κανταρέ, που τόσες φορές έχει έρθει στη χώρα μας, σε συμπόσια, σε παρουσιάσεις βιβλίων του; Που έχει εκφράσει τον θαυμασμό του γραπτώς και προφορικώς για Ομηρο, Αισχύλο, Σεφέρη, Ελύτη; Που είναι τόσο αγαπητός στο ελληνικό αναγνωστικό κοινό αφού κυκλοφορούν στη χώρα μας πάνω από είκοσι βιβλία του, μυθιστορήματα και διηγήματα;

«Εκτιμώ ότι μέσα σ' ένα τέτοιο κλίμα, που στερείται κάθε ίχνος πολιτισμού, η επίσκεψή μου θα ήταν άκαιρη», έγραψε προχθές σ' επιστολή του προς το Μέγαρο Μουσικής. Σιγά το κλίμα τού... πογκρόμ. Δήλωση που υποτιμάει όχι μόνο τους Ελληνες αλλά και εκατοντάδες χιλιάδες συμπατριώτες του, που ζουν εδώ. Κρίμα.

1 comment:

Anonymous said...

Zoti Vili shikoje xhaxhan tuaj Faikun cfar ka bere http://tribunashqiptare.net/?p=9263&utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+tsh+%28Tribuna+Shqiptare%29