Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, July 22, 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Νρ 2 :ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΜΕ ΌΡΑΜΑ ΚΑΙ ΌΧΙ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ "OMONOIA"
BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK "OMONIA"
DEMOCRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA "OMONOIA"

Άγιοι Σαράντα 20/07/2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Άρθρα που είδαν το φως της δημοσιότητας, σαν αυτό του "Πρωινού Λόγου", 19/7/2010, με τίτλο "Χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα η συνεδρίαση της Ομόνοιας" και του ιστολογίου "borioipirotis.blogspot", 18/7/2010, με τίτλο "Προσμένοντας την Ανάσταση της Ομόνοιας", προκαλούν σύγχυση και προσφέρουν κακές υπηρεσίες στην κοινότητα μας. Σεβόμαστε τον ρόλο των μέσων ενημέρωσης και είναι καλοδεχούμενος ο έλεγχος, η κριτική, και η άλλη άποψη, δεν δεχόμαστε όμως να λέγονται ανακρίβειες.
Το Γενικό Συμβούλιο που πραγματοποιήθηκε στους Αγίους Σαράντα στις 17/07/2010, όχι μόνο είχε απαρτία ήταν και πολύ εποικοδομητικό. Το περιεχόμενο των συζητήσεων και αποφάσεων δημοσιεύτηκαν σε προηγούμενο Δελτίο Τύπου.
Κάποιοι δεν θέλουν να βλέπουν την ουσία, αλλά από άγνοια, κακοβουλία ή για λόγους που δεν γνωρίζουμε ασχολούνται με τους τύπους και την παραπληροφόρηση. Η Ομόνοια συμπορεύεστε με το ΚΕΑΔ βάση αρχών και θέσεων. Θα θέλαμε να μας πουν οι κύριοι αυτοί εάν συμφωνούν με τις θέσεις αυτές ή να μας πουν τις θέσεις τους και όχι να ασχολούνται με το Ντούλε και το Μπολάνο. Όπως φαίνετε όμως, ο στόχος τους είναι αυτός.
Η "Ομόνοια", μετά την Καταστατική Συνδιάσκεψη και την έγκριση του Νέου Καταστατικού, με αίσθημα ευθύνης απέναντι στην κοινότητα μας, συνεχίζει με σταθερά βήματα στους στόχους που έβαλε για την ανάπτυξη και προάσπιση των δικαίων του Ελληνισμού.

Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας

No comments: