Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, July 20, 2010

Neootomanizmi nuk qenka thjesht teori

Turqia po kerkon te futet me prepotence ne ballkanin perendimor dhe mesa duket edhe Italia, qe eshte nje prej shteteve me investimet dhe interesin me te larte ne kete zone, po zbythet perballe kesaj prepotence.


Ne nje takim ndermjet nensekretarit te ministrise se jashtme italiane Alfredo Mantica dhe analoges se tij turke Ayse Sezgin eshte diskutuar pikerisht per ballkanin perendimor. Kesi lloj takimesh mbulohen gjithnje me fraza diplomatike te tipit "interesi i perbashket strategjik per ballkanin" etj...etj.. po me sa duket pala italiane ka mbetur paksa e shtangur nga pretendimet e Turqise ne kete zone.


Kjo shtangje duket e qarte ne deklaraten e pales italiane kur thote se interesat e te dyja vendeve jane te perbashketa, po koha, menyrat dhe sensibiliteti i perqasjes ne vendet e ballkanit perendimor jane te ndryshme nga momenti qe Turqia e prezanton veten si kavalieri mbrojtes i myslymaneve te ballkanit. Afirmim ky qe Turqit nuk mungojne asnjehere ta bejne kur u jepet rasti. Edhe ne Tirane ne daten 30/6, ne inaugurimin e pallatit te komunitetit musulman nga Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA), ne presencen e ministrit shqiptar te kultures Ferdinand Xhaferri, presidentit i comunitetit musulman Selim Muça, presidenti turk i TIKA Musa Kulaklikaya deklaroi se “Turqia dhe Shqiperia ndajne te njejtat vlera prej shekujsh”.


Dhe pikerisht per te mere kohe dhe reflektuar ne levizjet e veta perballe nje situate te re qe po krijohet, pala italiane ka vendosur te ritakohen me turqit ne Rome pas zgjedhjeve te 3 tetorit ne Bosnje-Ercekovine. Pala italiane shprehet haptazi se bisedimet do te zhvillohen ne driten e rezultateve te ketyre zgjedhjeve, duke specifikuar se bisedimet do te marin njerin ose tjetrin drejtim nese ne keto zgjedhje fitojne partite me baza etnike(kroate, serbe e bosniake) apo partite e moderuara.


Nuk besoj se do te kishte prononcim me te qarte se ky, per kuptuar se perplasja e qyteterimeve po ndodh pikerisht tani ne ballkanin perendimor dhe se e ardhmja e vendeve multietnike te ballkanit, varet pikerisht nga ajo qe keto etni po vendosin ne keto momente.


Nensekretari i ministrise italiane thote se ne kete takim do te flitet edhe per Kosoven pasi te shihet vendimi qe gjykata nderkombetare do te jape pasneser. Ne presim kete vendim thote ai, per ta interpretuar dhe per te pare se si do te vazhdojme me tej ne kete vend, duke pare qe jemi fortesisht te impenjuar me misionin Eulex. Turqit jane veçanerisht te interesuar per Kosoven, thote nensekretari dhe pikerisht edhe per kete, lame takimin ne mes te nentorit per te diskutuar pikerisht mbi keto çeshtje.


Fjalen e tij ai e mbyll me nje gjysem “duar lart” kur pohon se duhet filluar te konsiderohet roli i Turqise si nje force edhe ne vendet e ballkanit perendimor.

No comments: