Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, January 14, 2011

Shtypi shqiptar ne skanerin e Mustafa Nanos

http://www.respublica.al/mat.php?idm=510&idr=174&lang=1

Shtypi skandaloz dhe skandalet e shtetit


Sot, me t’u zgjuar në orën 11.00 (kam një regjim prej gazetari: flej vonë e zgjohem vonë), si kurrë më parë, bleva më shumë se gjysmën e gazetave (në fakt, të gjitha gazetat më kryesore, gjithë-gjithë nja 10), me synimin për të parë reagimin e atyre që, në teori të paktën, do të duhej të përfaqësonin interesin e opinionit publik me qëndrimet e mbajtura ndaj scoop-it të mbrëmshëm të transmetuar nga programi Fiks Fare në televizionin Top-channel. Po përpara se t’u hidhja një sy, hapa televizorin. Në kanalin News 24 transmetohej live mbledhja e qeverisë. Dhe tani është radha për të qeshur (apo për të qarë? Apo për të marrë malet?): Berisha, ky njeri që bën si i sëmurë psikik në mënyrë që ne t’mos merremi me ndyrësitë e tjera të mëdha, po fliste për mbjellje ullinjsh. Në krah të tij, Ilir Meta po bënte sikur po lexonte diçka në lap-top-in që kish përballë. Të dy e injoruan atë që kish ndodhur, e për të cilën nuk ka shqiptar që nuk flet në këto orë të ditës së sotme. E fika televizorin në panik. Kisha frikë se mund të lajthisja.

Po kthehem tek shtypi. Mendja ma thoshte, se të gjitha të përditshmet do ishin fokusuar gjerë e gjatë tek ky skandal. “Kanë pasur dhe kohë në dispozicion”, mendoja, “pasi biseda e përgjuar u transmetua nga ora 20.00 deri në orën 20.30 të ditës së djeshme”. E vërteta është se e kisha marrë një goditje përpara mëngjesit të sotëm. Dy televizione nacionale kishin heshtur lidhur me këtë lajm. Televizioni shqiptar, dhe TV Klan-i, nuk folën fare për skandalin as on air, as on line. Nuk folën as për reagimin “kurajoz” (lexo: të paturp e idiot) të LSI-së, në të cilin thuhej, se gjithçka ishte montim, dhe se LSI-ja, tok me Ilir Metën, do vijonin të luftonin korrupsionin. Nuk folën as që Lulzim Basha i ka bërë një vizitë në zyrë zv.kryeministrit, bash në atë zyrë, ku ky i fundit demonstronte se si i gjithë sistemi është po aq i sëmurë dhe i korruptuar, sa dhe ai vetë, tok me boss-in e tij “të ullinjve”.

Ç’thoshin të përditshmet? Po i marr me radhë, siç janë në dëngun që më ka dhënë gazetashitësi. Gazeta e sotme Shqip hapej me titullin “Korrupsioni në krye të shtetit”. Siç shihet, nuk është një titull neutral. Përkundrazi, është një qëndrim i fortë, që theksohej edhe nga fotoja flou e marrë nga materiali filmik, ku lexoheshin titrat: Meta – për hidrocentralin mbaroje sot që të jenë gati. Në faqen 2 dhe 3 jepej e tërë biseda e zbardhur, me gërma të mëdha e me foto që zinin të dy faqet. Në faqen 4 jepeshin opinionet e disa politikanëve të opozitës.

Gazeta Shqiptare ish mjaftuar thjesht me një njoftim në faqe të parë, që mbyllej brenda një kuadrati të vogël. Mbi foton, që tregonte Metën e Priftin duke biseduar, lexohej reagimi i LSI-së: “çimka që shpifi”; ndërsa poshtë fotos, me gërma tepër të vogla, lexohej titulli i lajmit: Fiksi denoncon “aferat” Meta-Prifti. Fjalën “aferat” nuk është se po e fus unë në thonjëza; jo, jo, e kish vendosur vetë gazeta. Dhe këto thonjëza janë baras me një qëndrim; thonjëzat janë hije dyshimi mbi materialin e Fiksit. I dini dy lajmet kryesore të Gazetës Shqiptare? Njëri, ai më kryesori, thosh se “Gjinushi është për bojkot institucionesh”, ndërsa tjetri bënte fjalë për një skandal provimesh tek Mjekësia. Lajmi i Fiksit zhvillohet në faqen 7, ku përveç materialit të zbardhur, ishte dhe reagimi i LSI-së dhe i PS-së.

Panorama, për befasinë e atyre që kanë pritur një trajtim të maskuar të ngjarjes, e kishin lajm kryesor. Ky lajm nuk ish shoqëruar me foto në faqe të parë, por titulli ishte me gërma të mëdha. Ndërsa me lajmin merreshin në faqen 2 dhe 3, në të cilat binte në sy e gjithë biseda e transkriptuar, reagimi i LSI-së, dhe një numur fotosh.

Gazeta MAPO kish nxjerrë mirë në evidencë lajmin: katër foto nga takimi sleazy Meta-Prifti ishin ngjeshur brenda një kuadrati, në çdo foto kish titra me mesazhe të kripura nga biseda, në krye ish titulli “Përgjimi”, e poshtë kuadratit me foto ish titulli kryesor “Video në zyrën e Priftit, zbardhet biseda Meta-Prifti”. Titujt janë shumë neutralë, por mënyra e faqosjes, tok me zhvillimin e lajmit në faqet 2 e 3, ishin një fshikull për zv.kryeministrin (është ende kryeministër ky bandill? Hej, kjo është pyetja ime; s’ka lidhje me MAPO-n).

Shekulli e kish vlerësuar aq shumë lajmin, sa kish ndryshuar dhe faqosjen e faqes së parë. Një numur fotosh të Berishës e të Metës të lidhura në mënyrë disi të shkujdesur ishin poshtë titullit të fortë “Videoja e hajdutërisë”. Në faqen 2 dhe 3 kish gjithashtu foto të shumta, ndërsa lajmi zhvillohej i përzjerë me komente e qëndrime. Ashtu si dhe Tema, e cila luante në mënyrë spektakolare me foton e madhe të Ilir Metës, mbi të cilën ishte stampuar me gërma të mëdha të kuqe fjala “hajdut”.

Standardi e kish lajm kryesor në faqe të parë, por nuk i kish kushtuar ndonjë vëmendje të madhe në faqet e brendshme. Merrej me scoop-in vetëm në 4/5 e faqes 5. Tirana Observer e njoftonte skandalin në faqe të parë, në një kënd të parëndësishëm, dhe ç’është më e veçanta, titullin nuk e kishin nxjerrë nga lajmi, por nga reagimi i LSI-së: “Video është montazh, Prifti është pjellë e krimit të organizuar”. Në faqe të dytë zhvillohej i njëjti lajm, dmth reagimi i LSI-së. Ndërsa të gjithë faqen 3 e zinin me një intervistë të një djali me mbiemrin Çela, i cili është, sipas gazetës, sekretari i LSI-së për marrëdhëniet me publikun. Gazeta Ballkan e trajtonte lajmin qartë në faqen 4, por në mënyrë të çuditshme nuk i linte vend të mirë në “skenën” e faqes së parë. Vetëm kjo gazetë ka dalë me titull aq të vogël e të fshehur në faqen e parë, s’ka gjë se titulli i lajmit është bajagi i qartë: Meta-prifti, korrupsioni 700 mijë euro. Dhe në fund vjen gazeta Koha Jonë, e cila i jep vend kryesor ngjarjes, vetëm se këtë të fundit e sheh me kokëposhtë, dmth mbititulli është “videoja është e montuar”, titulli është “Prifti përgjon Metën, ndërsa Meta denoncon montazhin”, dhe nënntitulli është “LSI-ja reagon kundër çimkës”.

Çfarë rezulton nga kjo pasqyrë e shtypit? Përfundimet jeni të lirë t’i nxirrni vetë.

No comments: