Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, March 17, 2011

Qarqet ultranacionaliste presion Gjykates Kushtetuse: tju refuzoje femijeve te familjeve mikse kombesine qe preferojne femijet ?

(Shqip on line)

" kombësia e të atit të tyre është përcaktuar greke dhe ata kërkojnë të marrin gjithashtu kombësinë greke."-pse merret kushtetusja me tema te tilla?padie e dyfishtë, e ngritur nga Vasillaq Koçaleni e Violeta Koçaleni, ndaj zyrave të gjendjes civile të rrethit dhe asaj të Bashkisë së Sarandës. Padija e tyre ka në objekt çështjen pse këto dy zyra kanë gjetur të pavlefshëm deklarimin e lindjeve në lidhje me përbërësin e kombësisë së paditësve, duke kryer ndryshimin e kombësisë nga "shqiptare" në "greke". Sipas paditësve, kjo pavlefshmëri është në kundërshtim me ligjin. Sqarohet se ata janë motër e vëlla, të datëlindjes 1980 dhe 1979, që kërkojnë të bëjnë ndryshim të kombësisë nga shqiptare në greke, pasi është në dëshirën e tyre dhe se kombësia nuk është vendosur sipas marrëveshjes me prindërit. Sqarohet se kombësia e të atit të tyre është përcaktuar greke dhe ata kërkojnë të marrin gjithashtu kombësinë greke.

No comments: