Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, March 24, 2011

Hapet në Athinë zyra aplikimit për ID dhe pasaporta biometrike

Shekulli Online | 24/03/2011 |
Nga sot emigrantët shqiptarë në Greqi do të kenë mundësinë të pajisen më pasaportë bimometrike në Athinë. Ministria e Brendshme informoi sot se pranë Ambasadës së Shqipërisë, zyrës konsullore, në Athinë, ka filluar procesi i aplikimit të qytetarëve shqiptarë për pasaporta biometrike. Gjatë përurimit të zyrës ka qenë i pranishëm dhe zv.ministri i Brendshëm, Ferdinand Poni, i cili nënvizoi vëmendjen e veçantë të ministrit Basha për finalizimin e këtij procesi.


"Mundësia e krijuar për qytetarët shqiptarë jashtë vendit për të aplikuar për pasaporta biometrike pranë vendeve të punës dhe banimit mbështetet në angazhimin dhe politikat e qeverisë shqiptare për të ofruar shërbimet sa më pranë qytetarit"- u shpreh Poni.

Sipas ministrisë së Brendshme, ky shërbim do të ofrohet edhe pranë zyrës tonë konsullore në Selanik dhe së shpejti edhe në Romë e Milano.

Oraret e aplikimit do të jenë nga ora 09:00 deri në 15:00, ndërsa mund të aplikohet Pasaporte Biometrike dhe Leternjoftim dhe Pasaporte Biometrike Njekohesisht.

Çmimet e shërbimeve do të jenë, 10 euro për letërnjoftimin dhe 108 euro për pasaportën biometrike

No comments: