Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, March 15, 2011

Kur leberit hiqen si perfaqesues te bregut....Dhe hyneret e Aleksandrit


Pas pretendimit të kryebashkiakut, reagojnë përfaqësuesit e zonës së bregut

Pas pretendimit të kryetarit të Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, se 34 fshatra të jugut i takojnë Vorio-Epirit, reagimi i organizatave atdhetare ka qenë i menjëhershëm. Shoqata “Labëria” ka hartuar një peticion dhe ka kërkuar që Bollano të mos përkrahet për të kandiduar sërish për Bashkinë e Himarës në zgjedhjet e ardhshme. "E djathta po se po, po nuk po reagon as e majta për këtë problem që po ngrihet. Duhet medoemos ta denoncojë këtë problem, dhe ta apelojë në tërë strukturat e veta, për të qenë të gjithë së bashku. Ne ndaj nuk biem dakord që pikërisht kjo kandidaturë e këtij njeriu që do të rrijë prapë në pushtet dhe për ato aleanca të pista që bëhen midis forcave politike, për t’i mbajtur në pushtet. Ne denoncojmë që njerëz të tillë nuk duhet të jenë në karrigen e pushtetit dhe të flasin me gjuhën e pushtetit", tha Ago Nezha, kryetar i shoqatës “Labëria”. Anëtarë dhe përkrahës të shoqatave atdhetare kanë akuzuar strukturat shtetërore shqiptare dhe zyrat e partive në Himarë, se nuk kanë reaguar asnjëherë duke rënduar situatën në këtë zonë. "Në Himarë pluralizmi partiak është kapur jo nga himarjotët, është kapur këtu, është kapur dhe matanë. Ata e kanë ngritur politikën vetëm në një linjë, o pro, o kundër. Ndërsa në Himarë kanë zyrat e tyre partitë tona, po nuk kanë zërin e tyre sa herë renegati hedh ndonjë tezë provokative për shqiptarët", tha Aleksandër Çipa, kryetar i Shoqatës së Gazetarëve. Në takimin me moton “Pa Himarë, nuk ka Shqipëri” u prek edhe një herë çështja e kombësisë në regjistrimin e popullsisë si një nga problemet kryesore aktuale të identitetit kombëtar.

No comments: