Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, April 18, 2011

Αντιδράσεις στην Ελλάδα δημιούργησε η νέα ταινία του Εντμόντ Μπουντίνα /Edmond Budinës, Βαλκανικό Παζάρι/"Ballkan Bazar".Αντιδράσεις στην Ελλάδα δημιούργησε η νέα ταινία του Εντμόντ Μπουντίνα /
Edmond Budinës, Βαλκανικό Παζάρι/"Ballkan Bazar".
Πριν να προβληθεί η ταινία, σε κινηματογράφους της Αλβανίας, παρουσιάστηκε στα ελληνικά μέσα ενημέρωσης, ως ‘μια άλλη ενοχλητική πρόκληση κατά του ελληνισμού και της Ορθοδοξίας’.


Σύμφωνα με κείμενο που δημοσιεύθηκε σε πολλά μέσα ενημέρωσης, η αλβανο-ιταλική παραγωγή δεν είναι τυχαία που παρουσιάζεται παραμονές των εορτών του Πάσχα.

Ο συντάκτης του άρθρου, υποστηρίζει ότι «η ταινία βασίζεται σε προκάτ ειδήσεις των αλβανικών μέσων ενημέρωσης και άλλων μέσων που σχετίζονται με την εκταφή των λειψάνων στο χωριό Κοσίνα για να παρουσιαστούν μετά ως λείψανα νεκρών Ελλήνων στρατιωτών στη διάρκεια του Ιταλο-ελληνικού πολέμου του 1940-41.

Αλλά, σύμφωνα με την άποψή τους, «ο σκοπός αυτής της ταινίας είναι η υποτίμηση και ο εμπαιγμός μιας από τις φωτεινότερες σελίδες της ιστορίας της σύγχρονης Ελλάδας και της αντίστασης όλων των λαών της Ευρώπης ενάντια στο φασισμό».

Καταγγέλλουν, ακόμη, το γεγονός ότι η ταινία γυρίστηκε κυρίως σε Ορθόδοξη Εκκλησία, που το θεωρούν ιεροσυλία, ενώ πολλές από τις σκηνές του θεωρούνται καταχρηστικές.
«Το Ινστιτούτο Μνημείων της Αλβανίας, είναι υποχρεωμένο να δώσει μια εξήγηση για τους λόγους που ώθησαν τους δημιουργούς σε αυτήν την ταινία», αναφέρεται.

Ο τρόπος με τον οποίο η ταινία ασχολείται με την προσωπικότητα ενός Ορθόδοξου Ιερέα την αποκαλούν ως ‘παρωδία αθεϊστικής προπαγάνδας των χρόνων της κομμουνιστικής καταδίωξης της θρησκείας, ένα κακό αντίγραφο των μεθοδεύσεων που ακολούθησε το καθεστώς για να προπαγανδίσει την κοινή γνώμη εναντίον του Κλήρου και της Εκκλησίας».

Σύμφωνα με την ελληνική αναφορά, «η ταινία τρέφει, κυρίως, θρησκευτικό μίσος και ρατσισμό, σε μια εποχή που η τέχνη θα έπρεπε να χρησιμεύσει για το αντίθετο». Σε αυτό επιτείνουν και τα αλβανικά μέσα ενημέρωσης που προβάλουν την ταινία αυτή.

Και ως κατακλείδα το αλβανικό άρθρο θα παραθέσει:

«Γνωστός σκηνοθέτης είπε στο News24, ότι «η ταινία δεν είναι πρόκληση κατά της Ορθοδοξίας, αλλά προσπαθεί να αναδείξει τους μικρο-εθνικισμούς, που χωρίζουν τους ανθρώπους!
»Το μήνυμα της ταινίας είναι η αρμονική συνύπαρξη και ο σεβασμός για τον άλλον!»

No comments: