Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, March 25, 2012

A eshte IrakliGjicali vazhdues i politikes enveriste ndaj Himares ?Ne shtese te shkrimit te z. Jani Llazari  drejtuar z. Irakli si "shoqeri civile"? Stema e Himares dhe konkluzion nga  mbledhja e djeshme e keshillit bashkiak (me te vogla se nuk meritojne..) po permend edhe nje veprim ,per mua te paregullt.
U hodh ne votim kalimi i ish godinave te ushtrise ne favor te Entit te Banesave Vlore. Shyqyr qe nuk u miratua nga keshilltaret. Pyes: Kujt ne Himare i intereson ky vendim? Askujt. Atehere perse shtrohet per votim? Qe troje te Himares tu kalojne ne favor ish ushtarakeve. Turp.
Deri me sot nje veprim i tille eshte refuzuar nga te gjitha Keshillat. Bravo
Po si eshte e mundur pas 20 vjet te shtrohet perseri ky problem. Ne vizionin tim as qe duhet trajtuar ndonjehere veprime qe cojne ne grabitjen e himarioteve, as ne mendje nuk duhen shpene e jo te hidhen ne tavoline.
Maksim Rapo

1 comment:

Anonymous said...

Maksi, titulli i njoftimit tend u vendos nga akroqeravnos
sShpreoj qe te mos me keqkuptosh
akroqeravnos@yahoo.gr