Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, March 19, 2012

Study Abroad Ioannina

Sent by Demetrios Koutoulas [panepirotic@gmail.com]
Dear friends of the Panepirotic Federation of America,

We are proud to announce that the Study Abroad program at the University of Ioannina will take place from July 2- 27, 2012.

Study Abroad Ioannina

Study Abroad Ioannina is a tuition-free academic summer program focusing on the Greek language and Epirote culture, available to anyone of Epirotic descent, ages 18-30.

In previous years, Epirotes from many nations, including the United States, Germany, Sweden, Albania, Belgium, South Africa, and Argentina, have participated. Students live on the University of Ioannina campus and have full access to all services offered by the university. Language classes are held weekday mornings. Multiple class levels are offered and no previous knowledge of the Greek language is needed. Dance classes, lectures, and excursions take place some afternoons, evenings, and weekends. Past outings have included trips to Meteora and Metsovo, Dodoni, Lefkada, Zagori, and Perama. Recent participants have described the program as an essential part of their understanding of the Greek language and Epirote culture
. .

The Panepirotic Federation has sent 34 students to the program in the last 4 years.

If you would like more information, please visit our website.
You can also download the application.

To be considered for the program you must be:
1. 18 - 30 years old
2. Of Epirotic descent
3. Reside in the United States or Canada.

If you reside in Europe, please contact the Panepirotic Federation of Europe for more information.

Space will be limited to 12 -15 students.

Look forward to hearing from you.

Demetrios Koutoulas
President
Panepirotic Federation of America

No comments: