Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, March 18, 2012

Tarifa e ujit ne Himare pothuaj eshte dyfishuarMe qene se inisiator per kete publikim isha une, mendoj qe te debatoj shkurt.
Se pari z. Gjicali keto argumenta me kaq hollesira te lodheshme, ka dy mjete ne dispozicion per ti "shpallur"
-Faqen elektronike te Bashkise Himare e cila dominohet akoma nga materialet e bashkise se kaluar.
-Keshillin Bashkiak (ku jane prezent keshilltaret e sejciles pale)
Club nuk eshte mjet ne dispozicion te politikes. Mendoj qe sejcili nga ne, nxjer vet konkluzione pa qene nevoja te mari mendimet e ndonje kompetenti, i cili mund te pretendoj se e do Himaren me teper se te tjeret.
Arsyeja e ketij publikimi, po e perseris, ishte qe lexuesit sikurse u njohen me kritikat e njeres pale te njiheshin edhe me mendimet e pales tjeter. Sa per shembull ne angazhimet e mazhorances se sotme thuhej qe Bashkia do menaxhohej me 54 njerez. A u mbajt ky angazhim? Z.Gjicali nuk prononcohet, vetem argumenton ujsjellesin. Nqs. pagat e kesaj ndermarjeje nuk do jene nga taksat (gjithnje sipas projekt buxhetit te miratuar) le te jete numuri i punonjesve 500. Si paranteze sot degjova qe tarifa e ujit pothuaj eshte dyfishuar. E kam te pakonfirmuar, por z.Irakli po pati miresine mund ta sqaroj.
Z. Gjicali na ben te ditur qe studimi urbanistik do kaloj ne Keshillin Bashkiak dhe mund te marin pjese grupet e interesit. Po daten nuk e ben te ditur...
Nuk dua te behem i merzitshem e s'po zgjatem, por po qe se ndonjeri mendon qe e vlen te hapim nje debat per keto tema le te shprehet.
Maksim Rapo

No comments: