Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, April 17, 2012

Proteste e shoqerise civile himarjote per kthimin e pronave

Te dashur bashkepatriote Himariot.
Sic besoj jeni ne dijeni me dt.13/4/2012 ne qytetin e Himares u zhvillua protesta e shoqerise civile per problemin themelor te krahines Palase-Nivice. Kthimin e prones tekpronari trashegimtar.
Ne kete mbledhje moren pjese perfaqesues nga e gjithe krahina. Perjashtim beri Bashkia Himare ndonese sipas organizatoreve ishte ftuar. Komuna Lukove kishte derguar perfaqesuesin e saj, i cili mbajti edhe nje pershendetjeku spikaste solidariteti per njohjen e pronarit trashegimtar.
Mbas diskutimeve u vendos qe te hartohej nje deklarate e cila do ti dergohej te gjitha instancave kombetare e nderkombetare. Ne forme ATTACH mund ta lexoni. Po ashtu po perseris diskutimin e z.Mico Zhupa (Qeparo). Ajo qe mendova e vlente me teper ishte perjashtimi qe ka bere Gjykata Nderkombetare e Strasburgut per krahinen tone. Ky perjashtim konsiston ne faktin qe ne Strasburg pranohen ankesa per pronen, pa qene nevoja te shoqerohet me vendimet gjyqesore te shkalleve te ndryshme. Pra mjafton:
Kadastra e vitit 1946-52 (fotokopje)
Nje kerkese me shkrim nga pronari
Fotokopje e kartes se identitetit
Adresa: Gjykata Nderkombetare Strasburg FRANCE
Te Dashur bashkepatriote.
Solidarizohuni me kete mundesi qe na jepet per t'ja cjere masken kesaj qeverisjeje hajdute. Shpenzimet jane simbolike, por nje grumbull i madh ankesash nga bregasit mendojeni vet se c'vlera te pallogariteshme ka.
Nuk e di se sa i qarte do ju cfaqet diskutimi i z. Zhupa se eshte me shkrim dore. Megjithate jam ne dispozicion per cdo sqarim qe do te di ti pergjigjem.
Ju pershendes
Maksim Rapo

No comments: