Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, June 20, 2012

«Οι καινούριοι είναι οι παλιοί"


Με τίτλο «Οι καινούριοι είναι οι παλιοί», η εφημερίδα σημειώνει στο σχετικό άρθρο ότι «η νίκη των συντηρητικών στην Ελλάδα ηρεμεί την Ευρώπη, αλλά αναρωτιέται κανείς: βασικά για ποιο λόγο; Σε κάθε περίπτωση είναι συνυπεύθυνοι για την εξαθλίωση. Η αριστερά προετοιμάζεται για την επόμενη μάχη».

«Ο ΣΥΡΙΖΑ, το νέο ελληνικό αριστερό κόμμα, μέχρι σήμερα συνασπισμός μίας ντουζίνας συχνά τσακωμένων μεταξύ τους ομάδων κατόρθωσε στην πράξη να φτάσει από το τίποτα κοντά στην κυβερνητική εξουσία. Όποιος θέλει να μετρήσει αυτήν την αλλαγή των καιρών στην Ελλάδα πρέπει να δει τους απόλυτους αριθμούς: μόλις 170.350 ψήφοι χωρίζουν το κόμμα από τους νικητές των εκλογών. Γι' αυτό γιορτάζουν στο ΣΥΡΙΖΑ», γράφει η ανταποκρίτρια της εφημερίδας στην Αθήνα.

Το δημοσίευμα αναφέρει επίσης την εκτίμηση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτη Λαφαζάνη, που προαναγγέλλει ότι η κυβέρνηση δεν θα αντέξει πάνω από τρεις μήνες μέχρι να καταρρεύσει υπό την πίεση του κόμματός του. Αναφερόμενη στην πλευρά των νικητών, η εφημερίδα παρατηρεί συγκρατημένη διάθεση που δεν θυμίζει σε τίποτα την πανηγυρική νίκη της ΝΔ το 2004 και σχολιάζει: «Η ΝΔ είχε την ευκαιρία να κυβερνήσει τη χώρα από το 2004 έως το 2009 και αύξησε το έλλειμμα από 5% σε 15%. Οι Έλληνες δεν το ξέχασαν αυτό. Ούτε τα σκάνδαλα στα οποία ενεπλάκησαν οι πολιτικοί των συντηρητικών, όπως ακριβώς και οι εκπρόσωποι του ΠΑΣΟΚ. 'Σάπιο' είχε χαρακτηρίσει ο Βενιζέλος το ίδιο του το κόμμα. Και τώρα υποτίθεται ότι είναι ο Βενιζέλος και ο αρχηγός της ΝΔ η ελπίδα της Ευρώπης; (...) Αυτές οι αντιφάσεις δυσκόλεψαν πολλούς στο να ψηφίσουν».

No comments: