Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, September 27, 2012

Γαλλία: Απέλαση για όσους απειλούν την τάξη στο όνομα του Ισλάμ

Προειδοποίηση απέλασης απηύθυνε ο υπουργός Εσωτερικών της Γαλλίας, Μανουέλ Βαλς, σε όσους «επικαλούνται το Ισλάμ και αντιπροσωπεύουν μια σοβαρή απειλή για τη δημόσια τάξη», μη σεβόμενοι «τους νόμους» και «τις αξίες» της Γαλλικής Δημοκρατίας.
Γαλλία: Απέλαση για όσους απειλούν την τάξη στο όνομα του Ισλάμ
«Για να είσαι Γάλλος ή για να ζεις στη Γαλλία, δεν είναι ανάγκη να αποκηρύσσεις την άσκηση της θρησκευτικής σου πίστης ή να απαρνείσαι τις ρίζες σου», τόνισε ο Βαλς, ο οποίος εγκαινίασε τέμενος στο Στρασβούργο, το οποίο διαθέτει το μεγαλύτερο χώρο προσευχής στη χώρα.
Ωστόσο, σημείωσε πως «οι ιεροκήρυκες του μίσους, οι οπαδοί του σκοταδισμού, οι φονταμενταλιστές, εκείνοι οι οποίοι τάσσονται εναντίον των αξιών μας και των θεσμών μας, αυτοί οι οποίοι αρνούνται τα δικαιώματα των γυναικών (. . .) δεν έχουν θέση στη δημοκρατία» της Γαλλίας. Ο υπουργός Εσωτερικών πρόσθεσε ότι όσοι «αψηφούν τους νόμους» και θέλουν να πλήξουν «τα θεμέλια της κοινωνίας» δεν μπορούν «να μείνουν στη Γαλλία».
Τις τελευταίες εβδομάδες έχουν γίνει εκκλήσεις σε διαδηλώσεις από τους μουσουλμάνους σε ιστότοπους κοινωνικής δικτύωσης εξαιτίας της διανομής της αντι-ισλαμικής ταινίας και της δημοσίευσης σκίτσων του Μωάμεθ στο εβδομαδιαίο σατιρικό έντυπο Charlie-Hebdo.

No comments: