Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, September 20, 2012

Shoqatat: Koncensionet në Jug, 'pushtimi' i bregdetit
  • Shoqata 'Bregdeti' dhe Komuniteti Himariot denoncojnë koncensionet në plazh për 30 vjet, duke thënë se po keqpërdoret bregdeti jonian Dhërmi-Palasë, zona me rërë dhe faunë unike në rajon.
 
Publikuar më 19.09.2012 | 22:10
HIMARË - Shoqata ‘Bregdeti' dhe Komuniteti Himariot kanë dhënë sot një deklaratë për shtyp lidhur me dhënien me koncension për 30 vjet të plazheve të Dhërmiut dhe Perivallosë, firmës ‘Eurokontakt’. Shoqëria civile himariote bën me dije se, ky përbën "skandalin më të madh pas shembjes së fshatit Jalë në vitin 2007.|

"Arsyeja pse jemi të indinjuar thellësisht është se po keqpërdoret bregdeti jonian Dhërmi-Palasë, zonë me rërë dhe faunë unike në rajon. Ne kërkojmë transparencë nga Bashkia e Himarës, që deri më sot nuk ka bërë publike votimin unanim nga gjithë këshilltarët e saj të konçesionit”, thuhet specifikisht në deklaratë.

Sipas tyre, Bashkia e Himarës rritur tri herë taksat vendore dhe miraton vendime në kundërshtim me interesat e qytetarëve, siç ishte miratimi i Panit të Zhvillimi, edhe ky i denoncuar nga shoqata ‘Bregdeti’, si një tendencë ‘antihimariote’, por shkatërrim në dobi të një turizmi elitar.
"Dhënia e koncensioneve do të quhej nga ana jonë si shoqëri civile ‘një pushtim’ i territoreve të popullit të Himarës.
Ne si komunitet kemi marrë vendimin për mosbindje civile ndaj ligjit komunist 7501 dhe ndaj neglizhimit të Bashkisë së Himarës, e cila ka filluar regjistrimin ‘për interes të Mafias’, duke injoruar zërin e shoqërisë civile dhe grupeve të interesit.
Ndërkaq qeveria, e cila është bërë shërbëtore e interesave të errëta mafioze në drejtim të Himarës, po nxit blerjen e pronave."
Shekulli Online/Përgatiti: M.A./

No comments: