Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, October 13, 2012

Η δρομολόγηση της ελληνικής ΑΟΖ

http://www.antibaro.gr/article/5615

από admin
Νίκος Λυγερός
Η γειτονιά μας αντιλαμβάνεται τώρα ότι προχωράμε δυναμικά με το θέμα της ελληνικής Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης και προσπαθεί να κάνει απεγνωσμένες κινήσεις για να αποδείξει στους δικούς της και βέβαια στους ραγιάδες ότι κάνει κάτι.
Επί της ουσίας όμως, βλέπει και η ίδια ότι τα πράγματα δρομολογούνται ανεξαρτήτως από τα θέλω της. Και ξέρει ότι αυτή η προσέγγιση έχει βάση, αφού η θέσπιση της ΑΟΖ είναι ανεξάρτητη από τις οριοθετήσεις. Το προβλέπει το Δίκαιο της Θάλασσας και αυτό έχει γίνει κατανοητό από τους πολιτικούς μας στο υψηλότερο επίπεδο.
Κατά συνέπεια, οι γειτονικές δηλώσεις είναι περισσότερο θέμα εντυπώσεων που προωθούνται από ραγιάδες, οι οποίοι σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται να τολμήσουν τίποτα. Το πιο ενδιαφέρον θα είναι να δούμε πώς θα ερμηνεύσουν την ψηφοφορία της θέσπισης της ελληνικής ΑΟΖ, διότι ακόμα και η γειτονιά μας έχει καταλάβει ότι πλέον είμαστε έτοιμοι και ότι θα μπούμε δυναμικά στο θέμα λόγω της απαίτησης και του ελληνικού λαού.
Διότι τώρα η καθυστέρηση της θέσπισης της ελληνικής ΑΟΖ, μετατρέπεται σε πολιτικό κόστος για όποιον την δικαιολογεί. Έχουμε αναλύσει όλες τις πτυχές του θέματος και δεν πρόκειται να μας εντυπωσιάσουν δηλώσεις τεχνητές. Ο δρόμος της ελληνικής ΑΟΖ είναι πια ανοιχτός. Το θέμα της ελληνικής ΑΟΖ, το οποίο ήταν εξαρχής εθνικό, έχει πια αποκτήσει μια διεθνή οντότητα σε ευρωπαϊκό επίπεδο και όχι μόνο.
Αυτό σημαίνει de facto ότι η Ελλάδα αλλάζει το παρουσιαστικό της σε σχέση με τους ξένους, αφού δεν είναι πια μια χώρα που περιμένει τα πάντα από μια τεχνητή ελεημοσύνη δίχως να μπορεί να αντιδράσει. Τώρα η Ελλάδα αρχίζει όχι μόνο να φαίνεται διαφορετική, αλλά και να λειτουργεί διαφορετικά λόγω της υπόστασης της ελληνικής ΑΟΖ ακόμα κι αν αυτή δεν είναι επίσημη προς το παρόν.
Αλλά τώρα οι σύμμαχοι μας και οι εχθροί μας μας βλέπουν με περισσότερο σεβασμό, διότι έχουν αντιληφθεί ότι έχει ανέβει αντικειμενικά η αξία μας ως χώρα. Αυτό πρέπει να το εμπεδώσουμε ακόμα κι αν υπάρχουν καχύποπτοι και κατσούφηδες. Η Ελλάδα με την ΑΟΖ της θα παίξει ένα διαφορετικό ρόλο, κομβικό και γεωστρατηγικό. Δεν θα έχει πια ανάγκη να περιμένει κάτι από τους άλλους. Βρίσκεται σε ετοιμότητα πλέον και μπορεί να αναπτυχθεί στρατηγικά.
Γι’ αυτό πρέπει τώρα να περάσουμε σε φάση της υλοποίησης πια, διότι το άνοιγμα υπάρχει και είναι το πρέπον να το αξιοποιήσουμε. Μ’ αυτόν τον τρόπο θα σταθούμε και στο πλευρό της Κύπρου. Το μέλλον της Ελλάδας έχει αρχίσει απλώς δεν το έχουν αντιληφθεί οι δικοί μας. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να παραδεχθούν ότι η αλλαγή φάσης έχει αρχίσει.

http://www.lygeros.org/articles.php?n=10405&l=gr

No comments: