Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, October 09, 2012

Απείλησαν να κάψουν το θέατρο Χυτήριο

Βάσια Παναγοπούλου: "Αισθάνομαι ότι έχω βιαστεί"

Culture // Θέατρο //
Από δεκάδες διαμαρτυρόμενους με ελληνικές σημαίες αποκλείστηκαν οι συντελεστές του θεάτρου "Χυτήριο" για το περιεχόμενο της παράστασης «Corpus Christi».

Την ακύρωση της παράστασης «Corpus Christi» ζήτησε με ασφαλιστικά μέτρα η Ιερά Σύνοδος της Ελλάδος, για προσβολή και βλασφημία στον Χριστό και τα Θεία.

Μάλιστα χθες ο Λαέρτης Βασιλείου βρέθηκε στις δικαστικές αίθουσες προκειμένου να απολογηθεί για το αν η παράσταση παρουσιάζει ως ομοφυλόφιλο τον θεάνθρωπο.
Ενώ στη συνέχεια υπήρχαν έξω από το Χυτήριο, το οποίο ανήκει επιχειρηματικά στην ηθοποιό Βάσια Παναγοπούλου, μερικές δεκάδες συγκεντρωμένοι, κυρίως μεγάλης ηλικίας, προφανώς από παραθρησκευτικές οργανώσεις, που δήλωναν κιόλας πως θα μείνουν ως τις 3 το πρωί...

Όπως δήλωσε ο Λαέρτης Βασιλείου, σκηνοθέτης της παράστασης, στο Κόκκινο 105,5 στο δελτίο ειδήσεων των 10.00 μ.μ., οι συγκεντρωμένοι που τραγουδούν την... «Υπερμάχω» και τον απειλούν με ρατσιστικά συνθήματα θα είχαν εισέλθει στο χώρο αν δεν υπήρχε μια διμοιρία των ΜΑΤ στο σημείο.
Να υπενθυμίσουμε ότι η συγκεκριμένη παράσταση στις αρχές του περασμένου Ιουνίου είχε αναστατώσει ξανά την Ιερά Σύνοδο, με αποτέλεσμα να ζητήσει να συλληφθούν, έπειτα από μήνυση που κατέθεσε, οι συντελεστές της παράστασης. Έτσι, τρεις ηθοποιοί οδηγήθηκαν στις αίθουσες της Ευελπίδων για προσβολή προς τα Θεία.
Αξίζει να σημειωθεί πως η Ιερά Σύνοδος είχε αποδοκιμάσει το εν λόγω έργο χαρακτηρίζοντάς το βλάσφημο και απαράδεκτο.
H Βάσια Παναγοπούλου περιέγραψε τον εφιάλτη που έζησε, σε ανάρτηση που έκανε στη προσωπική της σελίδα στο Facebook τόνισε πως: «Μας καταριόντουσαν, μας προπηλάκιζαν, μας χλεύαζαν. Αισθάνομαι ότι έχω υποστεί βιασμό».


No comments: