Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, October 08, 2012

Διαμαρτυρία στο Θέατρο Χυτήριο για το Corpus Christi

  http://www.slap.gr/epikairotita/koinonia/corpus-christi

October 6, 2012 2:19 pm

Κρατώντας ελληνικές σημαίες, φωνάζοντας συνθήματα κατά της παράστασης «Corpus Christi» και τραγουδώντας τον εθνικό ύμνο και «Τη Υπερμάχω», μέλη παραθρησκευτικών οργανώσεων και ακροδεξιών ομάδων απέκλεισαν το βράδυ της Πέμπτης το θέατρο «Χυτήριο», στη σκηνή του οποίου ανεβαίνει η παράσταση.
Ο αποκλεισμός είχε ξεκινήσει από τις 17:00 το απόγευμα. Μια διμοιρία των ΜΑΤ βρισκόταν από νωρίς έξω από το θέατρο, καθώς υπήρχαν φόβοι για εμπρηστική επίθεση από ακραία στοιχεία.
Οι διαδηλωτές, με επικεφαλής καλόγερους, έψαλλαν θρησκευτικούς ύμνους, όπως το «Τη Υπερμάχω», είπαν τον εθνικό ύμνο και φώναζαν ότι ένας είναι ο αρχηγός τους «ο Ιησούς ο Ναζωραίος και όχι ο Αντίχριστος Εβραίος». Ανάμεσα στους διαδηλωτές ήταν και μέλη της Χρυσής Αυγής.
Μιλώντας στο ραδιοφωνικό σταθμό «Στο Κόκκινο», ο πρωταγωνιστής και σκηνοθέτης της παράστασης Λαέρτης Βασιλείου δήλωσε πως οι συγκεντρωμένοι τον απειλούν με ρατσιστικά συνθήματα και ότι θα είχαν εισέλθει στο χώρο αν δεν υπήρχε μια διμοιρία των ΜΑΤ στο σημείο.
Νωρίτερα χθες, ο κ. Βασιλείου βρέθηκε στις δικαστικές αίθουσες προκειμένου να απολογηθεί για το αν η παράσταση παρουσιάζει ως ομοφυλόφιλο τον Χριστό, καθώς η Ιερά Σύνοδος της Ελλάδος έχει καταθέσει ασφαλιστικά μέτρα κατά του «Corpus Christi» για προσβολή και βλασφημία στο Χριστό και τα Θεία, ζητώντας την ακύρωση της παράστασης.
Σημειώνεται πως οι παραθρησκευτικοί διαδηλωτές ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη Πέμπτη, τονίζοντας ότι θα επανέλθουν με τάγματα εφόδου της Χρυσής Αυγής.
Πηγή:tvxs.gr

No comments: