Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, December 10, 2012

Γερμανίδα προσέφυγε στη Χάγη για τη λιτότητα στην Ελλάδα

http://eu.greekreporter.gr/?p=11849

Στο Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο της Χάγης προσέφυγε γερμανίδα δικηγόρος και ακτιβίστρια για τα ανθρώπινα δικαιώματα, για τη λιτότητα που επιβάλλεται κατά της Ελλάδας. Στην προσφυγή της η Sarah Luzia Hassel κατηγορεί τους αρχηγούς των κυβερνήσεων και των διεθνών χρηματοπιστωτικών οργάνων που είναι αρμόδια για τη λιτότητα στην Ελλάδα, για έγκλημα κατά της ανθρωπότητας. Χρησιμοποιώντας το άρθρο 7 του Καταστατικού της Ρώμης, η γερμανίδα δικηγόρος κατηγορεί αυτούς που επέβαλλαν τη λιτότητα για την κατάρρευση του συστήματος υγείας στην Ελλάδα και για τα περιστατικά ασιτίας.
 
Οι κατηγορούμενοι είναι: Κριστίν Λαγκάρντ (Διευθύντρια του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, ΔΝΤ) Jose Manuel Barroso (Πρόεδρος της Κομισιόν) Herman van Rompuy (Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου) Angela Merkel (καγκελάριος της Γερμανίας) Στην προσφυγή η Hassel ισχυρίζεται ότι το πρόγραμμα λιτότητας έχει προκαλέσει ανθρωπιστική κρίση.
 
Το κατηγορητήριο της δικηγόρου βασίζεται σε στατιστικά στοιχεία και αναφορές των μέσων ενημέρωσης, και δείχνει ότι ακόμη και πριν από την επιβολή της λιτότητας το 2009 – πολλοί Έλληνες ζούσαν κάτω από το όριο της φτώχειας. Έτσι, υποστηρίζει ότι η λιτότητα έκανε μια ήδη κακή κατάσταση, πολύ πιο σοβαρή με τη μείωση των δικαιωμάτων, της ευημερίας και της απασχόλησης. Από νομική άποψη, έγκλημα κατά της ανθρωπότητας υπάρχει αν κάποιος επιτίθεται σκόπιμα σε έναν πληθυσμό με πράξεις, γνωρίζοντας τι πρόκειται να συμβεί. Αυτός είναι ο λόγος που η γερμανίδα δικηγόρος επικεντρώνεται στην άρση της παροχής υπηρεσιών υγείας, και τις επιπτώσεις των μέτρων της Τρόικα σε φάρμακα και τρόφιμα, αφού τόσο η υγειονομική περίθαλψη, όσο και το καθολικό δικαίωμα στην τροφή προστατεύονται από άρθρα των Ηνωμένων Εθνών.
 
Η Hassel υποστηρίζει ακόμη, ότι η πολιτική της χρηματοπιστωτικής σταθερότητας είναι ένα προπέτασμα καπνού, ώστε να εξαπατηθεί ο κόσμος σχετικά με την ανθρώπινη καταστροφή που προκαλούν τα μέτρα. Αναφέρει επίσης ότι η Ελλάδα είναι απλώς ένα πειραματόζωο για να διαπιστωθεί πόσο μπορεί να αντέξει ένα κράτος τη λιτότητα με τελικό στόχο τη διάλυση της δημόσιας διοίκησης και τις ιδιωτικοποιήσεις. Ισχυρίζεται ότι από αυτή την τακτική κινδυνεύει με διάλυση η Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι κατηγορίες περιλαμβάνουν και οικονομικές δυνάμεις, τόσο σε πολιτικό όσο και σε χρηματοπιστωτικό επίπεδο, ιδίως η Goldman Sachs, η Λέσχη Μπίλντερμπεργκ και η Deutsche Bank .
(Πηγή: lifo)

No comments: