Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, December 08, 2012

«Tα τραπεζικά ιδρύματα είναι πιο επικίνδυνα για τις ελευθερίες μας από τακτικούς στρατούς»


Written By ..(Λ).. on Σάββατο, 8 Δεκεμβρίου 2012 | 3:46:00 μ.μ.

http://ellinikiafipnisis.blogspot.gr/2012/12/t_8.html

Του Καθηγητή Γιώργου Πιπερόπουλου
     Όχι μόνο εμείς οι Έλληνες και μαζί μας οι Ευρωπαίοι πολίτες των άλλων 26 χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης αλλά και ολάκερη η ανθρωπότητα έχει ακούσει πολλά για Τράπεζες και Τραπεζίτες..
     Καθώς πλησιάζει η ημερομηνία για την καταβολή της περιβόητης πλέον «δόσης» που θα ενισχύσει κυρίως τα Τραπεζικά Ιδρύματα θεώρησα σκόπιμο να θυμίσω στον Πρωθυπουργό μας κ Σαμαρά που σπούδασε Οικονομικά και Διοίκηση Επιχειρήσεων στο Amherst College και στο Harvard University και στα άλλα δύο μέλη της «εγχώριας τρόικα» που μας κυβερνά τι είχε πει σχεδόν 3 αιώνες πριν O Thomas Jefferson, 3ος Πρόεδρος των ΗΠΑ και κύριος συγγραφέας της ιστορικής «Διακήρυξης της Ανεξαρτησίας – Declaration of Independence» μιλώντας για τις ΤΡΑΠΕΖΕΣ:
  «Πιστεύω ότι τα τραπεζικά ιδρύματα είναι πιο επικίνδυνα για τις ελευθερίες μας από τακτικούς στρατούς. Αν ο αμερικανικός λαός επιτρέψει ποτέ ιδιωτικές τράπεζες να ελέγξουν την έκδοση του νομίσματός τους, πρώτα με τον πληθωρισμό, μετά  με τον αποπληθωρισμό, οι τράπεζες και οι εταιρείες που θα αναπτυχθούν γύρω από [τις τράπεζες] θα στερήσουν από τον Λαό όλη την περιουσία του και τα παιδιά του θα ξυπνήσουν μια μέρα άστεγα στην ήπειρο που πατέρες τους κατέκτησαν…»
…χωρίς κανένα απολύτως δικό μου σχόλιο!...

No comments: