Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, December 08, 2012

Ελληνικό ΥΠΕΞ: Για την Ελλάδα δεν υφίσταται το «τσάμικο ζήτημα»!

Σάββατο, 8 Δεκεμβρίου 2012

Όποιος θεωρεί ότι έχει κάποιο ζήτημα μπορεί να απευθυνθεί στην ελληνική δικαιοσύνη!
Άμεση ήταν η απάντηση του Εκπρόσωπου του Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών σε δημοσίευμα της σελίδας μας, σχετικά με την αναφορά πως... ο κ. Αβραμόπουλος «άνοιξε διάπλατα την πόρτα στον Αλβανό ΥΠΕΞ να θέσει το "Τσάμικο" στην ατζέντα των ελληνο-αλβανικών σχέσεων». Ακολουθεί η απάντηση του ΥΠΕΞ:

Σχετικά με την ανάρτηση σας με τίτλο “Συνέντευξη ΥΠΕΞ Αλβανίας για τα Εθνικά Θέματα” θα ήθελα να σας επισημάνω τα εξής:

Ο ισχυρισμός ότι ο Έλληνας Υπουργός Εξωτερικών «άνοιξε διάπλατα την πόρτα στον Αλβανό ΥΠΕΞ να θέσει το "Τσάμικο" στην ατζέντα των ελληνο-αλβανικών σχέσεων» είναι απόλυτα ανακριβής. Ο κ. Αβραμόπουλος ξεκαθάρισε από την πρώτη στιγμή των συνομιλιών στον συνομιλητή του ότι για την Ελλάδα τέτοιο θέμα δεν υπάρχει και ό,τι όποιος θεωρεί ότι έχει κάποιο ζήτημα μπορεί να απευθυνθεί στην ελληνική δικαιοσύνη.

Για το θέμα έχω κάνει και στο παρελθόν δηλώσεις και επειδή γνωρίζω ότι παρακολουθείτε τα θέματα με προσοχή, θα περίμενα να μην υιοθετείτε τους ισχυρισμούς αυτούς με τόση ευκολία.

Σε κάθε περίπτωση, είμαι στη διάθεσή σας, ώστε στο μέλλον να προλάβουμε τυχόν παρεξηγήσεις ή παρερμηνείες.

Γρηγόρης Δελαβέκουρας

Εκπρόσωπος Υπουργείου Εξωτερικών
 
 
 

Athina: Çështja çame nuk ekziston, këtë e dinë edhe autoritet shqiptare
Publikuar më 08.12.2012 | 15:59

Ministrisë së Jashtme greke nëpërmjet një deklarate ka thënë se, nuk ekziston çështja çame. Kjo deklaratë zyrtare është përcjellë sot nëpërmjet zëdhënësit të saj, Gregori Delavekuras.
“ Kushdo mendon se ka ndonjë një problem mund t’i adresohet drejtësisë greke,”- kështu është përgjigjja e kësaj ministrie. Madje sipas kësaj ministrie Avramoupolos ia ka bërë të qartë edhe autoriteteve shqiptare. “Z. Avramopulos e bëri të qartë që nga fillimi i bisedimeve se në Greqi nuk eksitojnë çështje të tilla; çështje e territoreve etnike dhe në qoftë se dikush e konsideron atë një problem mund të adresohet tek gjykata greke”- ka thënë Delavekuras.
 Ky është reagimi i dytë i fortë nga Athina zyrtare pas deklaratës së ministrit të Jashtëm i Greqisë Dimitris Avramopoulos i cili tha se qëndrimet e Berishës për Shqipërinë e madhe ishin të papranueshme. Ministri Jashtëm grek, Dhimitris Avramopullos, tregoi për median greke në datë 4 dhjetor arsyet se përse anuloi vizitën e tij në Tiranë në Ditën e Pvarsisë. Avramopullos ka zbuluar se i ka kërkuar që një ditë përpara vizitës së tij në Tiranë, kryeministrit Berisha, që të tërheqë deklaratat e bëra mbi ‘Shqipërinë Etnike’, duke thënë se deklarata u tërhoq, por me vonesë, pas festave të 28 nëntorit. Sipas kryediplomatit grek, Tirana e mori mesazhin e qartë, duke shtuar se rëndësi të veçantë ka edhe paralajmërimi i rreptë që KE-ja i ka bërë Shqipërisë për këtë çështje. Avramopullos, ka deklaruar gjithashtu se, Greqia do të jetë faktor stabilizues në rajon, por menaxhimi i problemeve që lindën me Shqipërinë është një tjetër sfidë e Greqisë, pasi nuk është një fqinj i lehtë për tu menaxhuar.
/Shekulli Online/ E.L/
 
 
 

No comments: