Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 26, 2012

Αλβανοί υπουργοί έρχονται για θεραπεία στα Ιωάννινα!


Αλβανοί υπουργοί έρχονται για θεραπεία στα Ιωάννινα!
Το μισό υπουργικό συμβούλιο της Αλβανίας έρχεται στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ιωαννίνων για θεραπεία.
Tο διαβεβαίωσε στην Κάτοψη, κορυφαίος  παράγοντας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, θέλοντας να τονίσει την εξάρτηση, που έχει η Αλβανία από την Ελλάδα. Υπουργοί της Αλβανίας προτιμούν το πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ιωαννίνων, γιατί έχουν διαπιστώσει ότι παρέχονται ποιοτικές υπηρεσίες υγείας. Oι γιατροί και οι νοσηλευτές επιτελούν συνειδητά και προς αυτούς το καθήκον τους, όπως στους υπόλοιπους ασθενείς. Μάλιστα οι Αλβανοί αξιωματούχοι μένουν ικανοποιημένοι και λένε τα καλύτερα λόγια.
Κατά τα λοιπά, όταν επιστρέφουν στη χώρα τους δεν παραλείπουν να μιλάνε για μεγάλη Αλβανία!

Read more: http://www.newsbomb.gr/prionokordela/ellada/story/264463/alvanoi-ypoyrgoi-erhontai-gia-therapeia-sta-ioannina#ixzz2G9mXrjkL

No comments: