Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, December 06, 2012

"ΡΟΥΚΕΤΑ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ...!!! ΕΔΙΩΞΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΕΛΑΙΟΠΑΡΑΓΩΓΟΙ...!!!

30/11/12 

http://www.stoxos.gr/2012/11/blog-post_6136.html


ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΩΡΑ... ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΠΛΩΘΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ...!!!

Ελαιοπαραγωγοί έδιωξαν Αλβανούς εργάτες από τα κτήματά τους... Μετά το Σαλί Μπερίσα, που ανασκεύασε, λάδι στη φωτιά ρίχνουν και οι Αλβανοτσάμηδες... 

 Άμεση ήταν η αντίδραση των Πρεβεζιάνων στην αλβανική προκλητικότητα να χαρακτηριστεί ως έδαφος της Αλβανίας η Πρέβεζα.

Ελαιοπαραγωγοί της περιοχής έδιωξαν, ως ένδειξη διαμαρτυρίας, Αλβανούς εργάτες από τα κτήματά τους, διευκρινίζοντας ότι δεν έχουν τίποτε με τους ανθρώπους, αλλά έκριναν σκόπιμο να το κάνουν, γιατί θεώρησαν τους εαυτούς τους προσβεβλημένους από τη δήλωση του Αλβανού πρωθυπουργού, που χαρακτήρισε τον τόπο τους αλβανικό έδαφος.

Ο Σαλί Μπερίσα σε ομιλία του στον Αυλώνα, μίλησε για μεγάλη Αλβανία από την Πρέβεζα μέχρι την Ποντγκόριτσα, αλλά μετά ανασκεύασε.

Η δήλωση του Αλβανού πρωθυπουργού ήταν η εξής: «Την πιο βαθιά ευγνωμοσύνη γι΄ αυτή την αδελφική υποδοχή. Θα διαβάσω εδώ, ενώπιων σας, τα λίγα αυτά λόγια που έγραψα σ΄ αυτή την περγαμηνή: Στην Αυλώνα, στους πολίτες της, στον Ισμαήλ Κεμάλι Βλόρα και τους άλλους άνδρες του έθνους, οι οποίοι ανακήρυξαν στην αιώνια αυτή πόλη, στις 28 Νοεμβρίου 1912, την ανεξαρτησία της Αλβανίας, την ανεξαρτησία της Εθνικής Αλβανίας, της Αλβανίας όλων των αλβανικών εδαφών από την Πρέβεζα μέχρι το Πρέσεβο, από τα Σκόπια μέχρι την Ποντγκόριτσα. Αιώνιος ο σεβασμός για τον πατέρα της ανεξαρτησίας της Αλβανίας, τον Ισμαήλ Κεμάλ Βλόρα, τους άνδρες που υπέγραψαν την πράξη ανακήρυξης της ανεξαρτησίας, τους πολίτες της Αυλώνας και όλης της Αλβανίας! Χρόνια πολλά για την 100η επέτειο!». Λάδι στη φωτιά, όμως, έριξαν και οι Αλβανοτσάμηδες. Το αλβανοτσάμικο κόμμα PDIU εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία τονίζει ότι... " ο Έλληνας υπουργός Εξωτερικών δεν πρέπει να τρομάζει από τα αγνά πατριωτικά αισθήματα των Αλβανών, πολλώ δε μάλλω από τα ζητήματα του Έθνους μας, όπως το "Τσάμικο", τα οποία έχουν ποδοπατηθεί αδίκως από το ελληνικό κράτος!" Και συνεχίζει λέγοντας πως το "Τσάμικο ζήτημα" είναι το μόνο που εμποδίζει τις ελληνοαλβανικές σχέσεις.

Για όσο καιρό το ελληνικό κράτος θα κρύβει το ζήτημα, οι ελληνοαλβανικές σχέσεις δε θα καλυτερεύσουν. Η Αλβανία ανακηρύχθηκε ανεξάρτητη από την Πρέβεζα ως το Κόκκινο Μήλο! Ο έλληνας ΥΠΕΞ αντί να διαστρεβλώνει την ιστορία με τεχνητά (διπλωματικά) περιστατικά, πρέπει να συμβάλει στην κοινή εξεύρεση λύσης στο "Τσάμικο ζήτημα". Να σταματήσουν τα "αλυτρωτικά" παιχνίδια των Αλβανών, που φαίνεται ότι δεν περιορίζονται μόνο στους ακραίους εθνικιστικούς κύκλους. katopsi

No comments: